Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
standardiséieren standardisieren (D) – standardiser (F)
Stammformen standardiséierenstandardiséiertstandardiséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echstandardiséieren
dustandardiséiers
hien/si,hatt/etstandardiséiert
mirstandardiséieren
dirstandardiséiert
sistandardiséieren
Perfekt
echhustandardiséiert
duhuesstandardiséiert
hien/si,hatt/ethuetstandardiséiert
mirhustandardiséiert
dirhuttstandardiséiert
sihustandardiséiert
Plusquamperfekt
echhatstandardiséiert
duhasstandardiséiert
hien/si,hatt/ethatstandardiséiert
mirhatestandardiséiert
dirhatstandardiséiert
sihatestandardiséiert
Futur I
echwäert standardiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert standardiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifstandardiséieren
dugéifsstandardiséieren
hien/si,hatt/etgéifstandardiséieren
mirgéifestandardiséieren
dirgéiftstandardiséieren
sigéifestandardiséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättstandardiséiert
duhässstandardiséiert
hien/si,hatt/ethättstandardiséiert
mirhättestandardiséiert
dirhättstandardiséiert
sihättestandardiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularstandardiséier!
Pluralstandardiséiert!
standardiséiert
standardiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgistandardiséiert
dugëssstandardiséiert
hie/si,hatt/etgëttstandardiséiert
mirgistandardiséiert
dirgittstandardiséiert
sigistandardiséiert
Perfekt
echsistandardiséiert ginn
dubassstandardiséiert ginn
hien/si,hatt/etassstandardiséiert ginn
mirsistandardiséiert ginn
dirsiddstandardiséiert ginn
sisistandardiséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarstandardiséiert ginn
duwaarsstandardiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarstandardiséiert ginn
mirwarestandardiséiert ginn
dirwaartstandardiséiert ginn
siwarestandardiséiert ginn
Futur I
echwäert standardiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert standardiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif standardiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif standardiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier standardiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles