Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchstarten durchstarten (D)prendre son envol (F)
Stammformen duerchstartenstart duerchduerchgestart
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Konsonantenvereinfachung • Partikelverb (duerch-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echstarten duerch
dustarts duerch
hien/si,hatt/etstart duerch
mirstarten duerch
dirstart duerch
sistarten duerch
Perfekt
echhunnduerchgestart
duhuesduerchgestart
hien/si,hatt/ethuetduerchgestart
mirhunnduerchgestart
dirhuttduerchgestart
sihunnduerchgestart
Plusquamperfekt
echhatduerchgestart
duhasduerchgestart
hien/si,hatt/ethatduerchgestart
mirhatenduerchgestart
dirhatduerchgestart
sihatenduerchgestart
Futur I
echwäert duerchstarten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgestart hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchstarten
dugéifsduerchstarten
hien/si,hatt/etgéifduerchstarten
mirgéifenduerchstarten
dirgéiftduerchstarten
sigéifenduerchstarten
Konjunktiv II Perfekt
echhttduerchgestart
duhssduerchgestart
hien/si,hatt/ethttduerchgestart
mirhttenduerchgestart
dirhttduerchgestart
sihttenduerchgestart
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularstart duerch!
Pluralstart duerch!
duerchgestart
duerchstarten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchgestart
dugëssduerchgestart
hie/si,hatt/etgëttduerchgestart
mirginnduerchgestart
dirgittduerchgestart
siginnduerchgestart
Perfekt
echsinnduerchgestart ginn
dubassduerchgestart ginn
hien/si,hatt/etassduerchgestart ginn
mirsinnduerchgestart ginn
dirsiddduerchgestart ginn
sisinnduerchgestart ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchgestart ginn
duwaarsduerchgestart ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgestart ginn
mirwarenduerchgestart ginn
dirwaartduerchgestart ginn
siwarenduerchgestart ginn
Futur I
echwäert duerchgestart ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgestart gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif duerchgestart
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif duerchgestart ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchgestart ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
starten
Bemerkungen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles