Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
hanneschtstellen zurckstellen (D) – remettre sa place (F)
Stammformen hanneschtstellenstellt hanneschthanneschtgestallt
Kennzeichen unregelmig (Vokalwechsel) • • Hilfsverb hunn • Partikelverb (hannescht-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echstellen hannescht
dustells hannescht
hien/si,hatt/etstellt hannescht
mirstellen hannescht
dirstellt hannescht
sistellen hannescht
Perfekt
echhunnhanneschtgestallt
duhueshanneschtgestallt
hien/si,hatt/ethuethanneschtgestallt
mirhunnhanneschtgestallt
dirhutthanneschtgestallt
sihunnhanneschtgestallt
Plusquamperfekt
echhathanneschtgestallt
duhashanneschtgestallt
hien/si,hatt/ethathanneschtgestallt
mirhatenhanneschtgestallt
dirhathanneschtgestallt
sihatenhanneschtgestallt
Futur I
echwäert hanneschtstellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgestallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifhanneschtstellen
dugéifshanneschtstellen
hien/si,hatt/etgéifhanneschtstellen
mirgéifenhanneschtstellen
dirgéifthanneschtstellen
sigéifenhanneschtstellen
Konjunktiv II Perfekt
echhtthanneschtgestallt
duhsshanneschtgestallt
hien/si,hatt/ethtthanneschtgestallt
mirhttenhanneschtgestallt
dirhtthanneschtgestallt
sihttenhanneschtgestallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularstell hannescht!
Pluralstellt hannescht!
hanneschtgestallt
hanneschtstellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnhanneschtgestallt
dugësshanneschtgestallt
hie/si,hatt/etgëtthanneschtgestallt
mirginnhanneschtgestallt
dirgitthanneschtgestallt
siginnhanneschtgestallt
Perfekt
echsinnhanneschtgestallt ginn
dubasshanneschtgestallt ginn
hien/si,hatt/etasshanneschtgestallt ginn
mirsinnhanneschtgestallt ginn
dirsiddhanneschtgestallt ginn
sisinnhanneschtgestallt ginn
Plusquamperfekt
echwarhanneschtgestallt ginn
duwaarshanneschtgestallt ginn
hien/si,hatt/etwarhanneschtgestallt ginn
mirwarenhanneschtgestallt ginn
dirwaarthanneschtgestallt ginn
siwarenhanneschtgestallt ginn
Futur I
echwäert hanneschtgestallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgestallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif hanneschtgestallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif hanneschtgestallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier hanneschtgestallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
astellenausstellenbestellenbloussstellenderbistellendergintstellendohistellendrnnerstellendropstellenduerstellenmstellenmstellennnerstellenentstellenerastellenerausstellenewechstellenfeststellenhistellennobestellen ofbestellen ofstellenopstellenstellenustellenverstellenvirbestellen virstellenzerckstellenzoustellen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles