Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
ëmstrécken umschnüren (D) – ceindre (F)
Stammformen ëmstréckenstréckt ëmëmgestréckt
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (ëm-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echstrécken ëm
dustrécks ëm
hien/si,hatt/etstréckt ëm
mirstrécken ëm
dirstréckt ëm
sistrécken ëm
Perfekt
echhunnëmgestréckt
duhuesëmgestréckt
hien/si,hatt/ethuetëmgestréckt
mirhunnëmgestréckt
dirhuttëmgestréckt
sihunnëmgestréckt
Plusquamperfekt
echhatëmgestréckt
duhasëmgestréckt
hien/si,hatt/ethatëmgestréckt
mirhatenëmgestréckt
dirhatëmgestréckt
sihatenëmgestréckt
Futur I
echwäert ëmstrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgestréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifëmstrécken
dugéifsëmstrécken
hien/si,hatt/etgéifëmstrécken
mirgéifenëmstrécken
dirgéiftëmstrécken
sigéifenëmstrécken
Konjunktiv II Perfekt
echhättëmgestréckt
duhässëmgestréckt
hien/si,hatt/ethättëmgestréckt
mirhättenëmgestréckt
dirhättëmgestréckt
sihättenëmgestréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularstréck ëm!
Pluralstréckt ëm!
ëmgestréckt
ëmstrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnëmgestréckt
dugëssëmgestréckt
hie/si,hatt/etgëttëmgestréckt
mirginnëmgestréckt
dirgittëmgestréckt
siginnëmgestréckt
Perfekt
echsinnëmgestréckt ginn
dubassëmgestréckt ginn
hien/si,hatt/etassëmgestréckt ginn
mirsinnëmgestréckt ginn
dirsiddëmgestréckt ginn
sisinnëmgestréckt ginn
Plusquamperfekt
echwarëmgestréckt ginn
duwaarsëmgestréckt ginn
hien/si,hatt/etwarëmgestréckt ginn
mirwarenëmgestréckt ginn
dirwaartëmgestréckt ginn
siwarenëmgestréckt ginn
Futur I
echwäert ëmgestréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgestréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif ëmgestréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif ëmgestréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier ëmgestréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
drustréckenopstréckenstréckenustréckenverstréckenzoustrécken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles