Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
opstrécken
Stammformen opstréckenstréckt opopgestréckt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (op-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echstrécken op
dustrécks op
hien/si,hatt/etstréckt op
mirstrécken op
dirstréckt op
sistrécken op
Perfekt
echhunnopgestréckt
duhuesopgestréckt
hien/si,hatt/ethuetopgestréckt
mirhunnopgestréckt
dirhuttopgestréckt
sihunnopgestréckt
Plusquamperfekt
echhatopgestréckt
duhasopgestréckt
hien/si,hatt/ethatopgestréckt
mirhatenopgestréckt
dirhatopgestréckt
sihatenopgestréckt
Futur I
echwäert opstrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgestréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifopstrécken
dugéifsopstrécken
hien/si,hatt/etgéifopstrécken
mirgéifenopstrécken
dirgéiftopstrécken
sigéifenopstrécken
Konjunktiv II Perfekt
echhättopgestréckt
duhässopgestréckt
hien/si,hatt/ethättopgestréckt
mirhättenopgestréckt
dirhättopgestréckt
sihättenopgestréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularstréck op!
Pluralstréckt op!
opgestréckt
opstrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnopgestréckt
dugëssopgestréckt
hie/si,hatt/etgëttopgestréckt
mirginnopgestréckt
dirgittopgestréckt
siginnopgestréckt
Perfekt
echsinnopgestréckt ginn
dubassopgestréckt ginn
hien/si,hatt/etassopgestréckt ginn
mirsinnopgestréckt ginn
dirsiddopgestréckt ginn
sisinnopgestréckt ginn
Plusquamperfekt
echwaropgestréckt ginn
duwaarsopgestréckt ginn
hien/si,hatt/etwaropgestréckt ginn
mirwarenopgestréckt ginn
dirwaartopgestréckt ginn
siwarenopgestréckt ginn
Futur I
echwäert opgestréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgestréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif opgestréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif opgestréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier opgestréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
drustréckenëmstréckenstréckenustréckenverstréckenzoustrécken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles