Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
zoustrécken zuschnüren (D)lacer, ficeler (F)
Stammformen zoustréckenstréckt zouzougestréckt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (zou-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echstrécken zou
dustrécks zou
hien/si,hatt/etstréckt zou
mirstrécken zou
dirstréckt zou
sistrécken zou
Perfekt
echhunnzougestréckt
duhueszougestréckt
hien/si,hatt/ethuetzougestréckt
mirhunnzougestréckt
dirhuttzougestréckt
sihunnzougestréckt
Plusquamperfekt
echhatzougestréckt
duhaszougestréckt
hien/si,hatt/ethatzougestréckt
mirhatenzougestréckt
dirhatzougestréckt
sihatenzougestréckt
Futur I
echwäert zoustrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougestréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifzoustrécken
dugéifszoustrécken
hien/si,hatt/etgéifzoustrécken
mirgéifenzoustrécken
dirgéiftzoustrécken
sigéifenzoustrécken
Konjunktiv II Perfekt
echhättzougestréckt
duhässzougestréckt
hien/si,hatt/ethättzougestréckt
mirhättenzougestréckt
dirhättzougestréckt
sihättenzougestréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularstréck zou!
Pluralstréckt zou!
zougestréckt
zoustrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnzougestréckt
dugësszougestréckt
hie/si,hatt/etgëttzougestréckt
mirginnzougestréckt
dirgittzougestréckt
siginnzougestréckt
Perfekt
echsinnzougestréckt ginn
dubasszougestréckt ginn
hien/si,hatt/etasszougestréckt ginn
mirsinnzougestréckt ginn
dirsiddzougestréckt ginn
sisinnzougestréckt ginn
Plusquamperfekt
echwarzougestréckt ginn
duwaarszougestréckt ginn
hien/si,hatt/etwarzougestréckt ginn
mirwarenzougestréckt ginn
dirwaartzougestréckt ginn
siwarenzougestréckt ginn
Futur I
echwäert zougestréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougestréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif zougestréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif zougestréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier zougestréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
drustréckenëmstréckenopstréckenstréckenustréckenverstrécken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles