Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchstrukturéieren durchstrukturieren, durchplanen (D)
Stammformen duerchstrukturéierenstrukturéiert duerchduerchstrukturéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echstrukturéieren duerch
dustrukturéiers duerch
hien/si,hatt/etstrukturéiert duerch
mirstrukturéieren duerch
dirstrukturéiert duerch
sistrukturéieren duerch
Perfekt
echhunnduerchstrukturéiert
duhuesduerchstrukturéiert
hien/si,hatt/ethuetduerchstrukturéiert
mirhunnduerchstrukturéiert
dirhuttduerchstrukturéiert
sihunnduerchstrukturéiert
Plusquamperfekt
echhatduerchstrukturéiert
duhasduerchstrukturéiert
hien/si,hatt/ethatduerchstrukturéiert
mirhatenduerchstrukturéiert
dirhatduerchstrukturéiert
sihatenduerchstrukturéiert
Futur I
echwäert duerchstrukturéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchstrukturéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchstrukturéieren
dugéifsduerchstrukturéieren
hien/si,hatt/etgéifduerchstrukturéieren
mirgéifenduerchstrukturéieren
dirgéiftduerchstrukturéieren
sigéifenduerchstrukturéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättduerchstrukturéiert
duhässduerchstrukturéiert
hien/si,hatt/ethättduerchstrukturéiert
mirhättenduerchstrukturéiert
dirhättduerchstrukturéiert
sihättenduerchstrukturéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularstrukturéier duerch!
Pluralstrukturéiert duerch!
duerchstrukturéiert
duerchstrukturéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchstrukturéiert
dugëssduerchstrukturéiert
hie/si,hatt/etgëttduerchstrukturéiert
mirginnduerchstrukturéiert
dirgittduerchstrukturéiert
siginnduerchstrukturéiert
Perfekt
echsinnduerchstrukturéiert ginn
dubassduerchstrukturéiert ginn
hien/si,hatt/etassduerchstrukturéiert ginn
mirsinnduerchstrukturéiert ginn
dirsiddduerchstrukturéiert ginn
sisinnduerchstrukturéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchstrukturéiert ginn
duwaarsduerchstrukturéiert ginn
hien/si,hatt/etwarduerchstrukturéiert ginn
mirwarenduerchstrukturéiert ginn
dirwaartduerchstrukturéiert ginn
siwarenduerchstrukturéiert ginn
Futur I
echwäert duerchstrukturéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchstrukturéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif duerchstrukturéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif duerchstrukturéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchstrukturéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
restrukturéierenstrukturéieren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles