Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
subventionéieren subventionierensubventionner (D)
Stammformen subventionéierensubventionéiertsubventionéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echsubventionéieren
dusubventionéiers
hien/si,hatt/etsubventionéiert
mirsubventionéieren
dirsubventionéiert
sisubventionéieren
Perfekt
echhusubventionéiert
duhuessubventionéiert
hien/si,hatt/ethuetsubventionéiert
mirhusubventionéiert
dirhuttsubventionéiert
sihusubventionéiert
Plusquamperfekt
echhatsubventionéiert
duhassubventionéiert
hien/si,hatt/ethatsubventionéiert
mirhatesubventionéiert
dirhatsubventionéiert
sihatesubventionéiert
Futur I
echwäert subventionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert subventionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifsubventionéieren
dugéifssubventionéieren
hien/si,hatt/etgéifsubventionéieren
mirgéifesubventionéieren
dirgéiftsubventionéieren
sigéifesubventionéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättsubventionéiert
duhässsubventionéiert
hien/si,hatt/ethättsubventionéiert
mirhättesubventionéiert
dirhättsubventionéiert
sihättesubventionéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularsubventionéier!
Pluralsubventionéiert!
subventionéiert
subventionéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgisubventionéiert
dugësssubventionéiert
hie/si,hatt/etgëttsubventionéiert
mirgisubventionéiert
dirgittsubventionéiert
sigisubventionéiert
Perfekt
echsisubventionéiert ginn
dubasssubventionéiert ginn
hien/si,hatt/etasssubventionéiert ginn
mirsisubventionéiert ginn
dirsiddsubventionéiert ginn
sisisubventionéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarsubventionéiert ginn
duwaarssubventionéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsubventionéiert ginn
mirwaresubventionéiert ginn
dirwaartsubventionéiert ginn
siwaresubventionéiert ginn
Futur I
echwäert subventionéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert subventionéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif subventionéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif subventionéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier subventionéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles