Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
comptabiliséieren etw. verbuchen (D) – comptabiliser (F) – to enter sth. (E)
Stammformen comptabiliséierencomptabiliséiertcomptabiliséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echcomptabiliséieren
ducomptabiliséiers
hien/si,hatt/etcomptabiliséiert
mircomptabiliséieren
dircomptabiliséiert
sicomptabiliséieren
Perfekt
echhucomptabiliséiert
duhuescomptabiliséiert
hien/si,hatt/ethuetcomptabiliséiert
mirhucomptabiliséiert
dirhuttcomptabiliséiert
sihucomptabiliséiert
Plusquamperfekt
echhatcomptabiliséiert
duhascomptabiliséiert
hien/si,hatt/ethatcomptabiliséiert
mirhatecomptabiliséiert
dirhatcomptabiliséiert
sihatecomptabiliséiert
Futur I
echwäert comptabiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert comptabiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifcomptabiliséieren
dugéifscomptabiliséieren
hien/si,hatt/etgéifcomptabiliséieren
mirgéifecomptabiliséieren
dirgéiftcomptabiliséieren
sigéifecomptabiliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättcomptabiliséiert
duhässcomptabiliséiert
hien/si,hatt/ethättcomptabiliséiert
mirhättecomptabiliséiert
dirhättcomptabiliséiert
sihättecomptabiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularcomptabiliséier!
Pluralcomptabiliséiert!
comptabiliséiert
comptabiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgicomptabiliséiert
dugësscomptabiliséiert
hie/si,hatt/etgëttcomptabiliséiert
mirgicomptabiliséiert
dirgittcomptabiliséiert
sigicomptabiliséiert
Perfekt
echsicomptabiliséiert ginn
dubasscomptabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etasscomptabiliséiert ginn
mirsicomptabiliséiert ginn
dirsiddcomptabiliséiert ginn
sisicomptabiliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarcomptabiliséiert ginn
duwaarscomptabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarcomptabiliséiert ginn
mirwarecomptabiliséiert ginn
dirwaartcomptabiliséiert ginn
siwarecomptabiliséiert ginn
Futur I
echwäert comptabiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert comptabiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif comptabiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif comptabiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier comptabiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles