Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
antrainéieren antrainieren (D) – apprendre (F)
Stammformen antrainéierentrainéiert anantrainéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (an-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echtrainéieren an
dutrainéiers an
hien/si,hatt/ettrainéiert an
mirtrainéieren an
dirtrainéiert an
sitrainéieren an
Perfekt
echhunnantrainéiert
duhuesantrainéiert
hien/si,hatt/ethuetantrainéiert
mirhunnantrainéiert
dirhuttantrainéiert
sihunnantrainéiert
Plusquamperfekt
echhatantrainéiert
duhasantrainéiert
hien/si,hatt/ethatantrainéiert
mirhatenantrainéiert
dirhatantrainéiert
sihatenantrainéiert
Futur I
echwäert antrainéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert antrainéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifantrainéieren
dugéifsantrainéieren
hien/si,hatt/etgéifantrainéieren
mirgéifenantrainéieren
dirgéiftantrainéieren
sigéifenantrainéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättantrainéiert
duhässantrainéiert
hien/si,hatt/ethättantrainéiert
mirhättenantrainéiert
dirhättantrainéiert
sihättenantrainéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulartrainéier an!
Pluraltrainéiert an!
antrainéiert
antrainéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnantrainéiert
dugëssantrainéiert
hie/si,hatt/etgëttantrainéiert
mirginnantrainéiert
dirgittantrainéiert
siginnantrainéiert
Perfekt
echsinnantrainéiert ginn
dubassantrainéiert ginn
hien/si,hatt/etassantrainéiert ginn
mirsinnantrainéiert ginn
dirsiddantrainéiert ginn
sisinnantrainéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarantrainéiert ginn
duwaarsantrainéiert ginn
hien/si,hatt/etwarantrainéiert ginn
mirwarenantrainéiert ginn
dirwaartantrainéiert ginn
siwarenantrainéiert ginn
Futur I
echwäert antrainéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert antrainéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif antrainéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif antrainéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier antrainéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
iwwertrainéierentrainéieren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles