Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
traumatiséieren traumatisieren (D)traumatiser (F)
Stammformen traumatiséierentraumatiséierttraumatiséiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echtraumatiséieren
dutraumatiséiers
hien/si,hatt/ettraumatiséiert
mirtraumatiséieren
dirtraumatiséiert
sitraumatiséieren
Perfekt
echhunntraumatiséiert
duhuestraumatiséiert
hien/si,hatt/ethuettraumatiséiert
mirhunntraumatiséiert
dirhutttraumatiséiert
sihunntraumatiséiert
Plusquamperfekt
echhattraumatiséiert
duhastraumatiséiert
hien/si,hatt/ethattraumatiséiert
mirhatentraumatiséiert
dirhattraumatiséiert
sihatentraumatiséiert
Futur I
echwäert traumatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert traumatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéiftraumatiséieren
dugéifstraumatiséieren
hien/si,hatt/etgéiftraumatiséieren
mirgéifentraumatiséieren
dirgéifttraumatiséieren
sigéifentraumatiséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhätttraumatiséiert
duhässtraumatiséiert
hien/si,hatt/ethätttraumatiséiert
mirhättentraumatiséiert
dirhätttraumatiséiert
sihättentraumatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulartraumatiséier!
Pluraltraumatiséiert!
traumatiséiert
traumatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginntraumatiséiert
dugësstraumatiséiert
hie/si,hatt/etgëtttraumatiséiert
mirginntraumatiséiert
dirgitttraumatiséiert
siginntraumatiséiert
Perfekt
echsinntraumatiséiert ginn
dubasstraumatiséiert ginn
hien/si,hatt/etasstraumatiséiert ginn
mirsinntraumatiséiert ginn
dirsiddtraumatiséiert ginn
sisinntraumatiséiert ginn
Plusquamperfekt
echwartraumatiséiert ginn
duwaarstraumatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwartraumatiséiert ginn
mirwarentraumatiséiert ginn
dirwaarttraumatiséiert ginn
siwarentraumatiséiert ginn
Futur I
echwäert traumatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert traumatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif traumatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif traumatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier traumatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles