Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
culpabiliséieren beschuldigen (D) – culpabiliser (F) – to blame/ charge (E)
Stammformen culpabiliséierenculpabiliséiertculpabiliséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echculpabiliséieren
duculpabiliséiers
hien/si,hatt/etculpabiliséiert
mirculpabiliséieren
dirculpabiliséiert
siculpabiliséieren
Perfekt
echhuculpabiliséiert
duhuesculpabiliséiert
hien/si,hatt/ethuetculpabiliséiert
mirhuculpabiliséiert
dirhuttculpabiliséiert
sihuculpabiliséiert
Plusquamperfekt
echhatculpabiliséiert
duhasculpabiliséiert
hien/si,hatt/ethatculpabiliséiert
mirhateculpabiliséiert
dirhatculpabiliséiert
sihateculpabiliséiert
Futur I
echwäert culpabiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert culpabiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifculpabiliséieren
dugéifsculpabiliséieren
hien/si,hatt/etgéifculpabiliséieren
mirgéifeculpabiliséieren
dirgéiftculpabiliséieren
sigéifeculpabiliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättculpabiliséiert
duhässculpabiliséiert
hien/si,hatt/ethättculpabiliséiert
mirhätteculpabiliséiert
dirhättculpabiliséiert
sihätteculpabiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularculpabiliséier!
Pluralculpabiliséiert!
culpabiliséiert
culpabiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgiculpabiliséiert
dugëssculpabiliséiert
hie/si,hatt/etgëttculpabiliséiert
mirgiculpabiliséiert
dirgittculpabiliséiert
sigiculpabiliséiert
Perfekt
echsiculpabiliséiert ginn
dubassculpabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassculpabiliséiert ginn
mirsiculpabiliséiert ginn
dirsiddculpabiliséiert ginn
sisiculpabiliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarculpabiliséiert ginn
duwaarsculpabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarculpabiliséiert ginn
mirwareculpabiliséiert ginn
dirwaartculpabiliséiert ginn
siwareculpabiliséiert ginn
Futur I
echwäert culpabiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert culpabiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif culpabiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif culpabiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier culpabiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles