Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
iwwerwerfen berwerfen (D)endosser (F)
Stammformen iwwerwerfenwrft iwweriwwergeworf
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb (Vokalwechsel) • Hilfsverb hunn • Partikelverb (iwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Varianten Varianten fr 2. und 3. P. Sg.: werfs, werft
Indikativ Aktiv
Präsens
echwerfen iwwer
duwrfs iwwer
hien/si,hatt/etwrft iwwer
mirwerfen iwwer
dirwerft iwwer
siwerfen iwwer
Perfekt
echhunniwwergeworf
duhuesiwwergeworf
hien/si,hatt/ethuetiwwergeworf
mirhunniwwergeworf
dirhuttiwwergeworf
sihunniwwergeworf
Plusquamperfekt
echhatiwwergeworf
duhasiwwergeworf
hien/si,hatt/ethatiwwergeworf
mirhateniwwergeworf
dirhatiwwergeworf
sihateniwwergeworf
Futur I
echwäert iwwerwerfen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergeworf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerwerfen
dugéifsiwwerwerfen
hien/si,hatt/etgéifiwwerwerfen
mirgéifeniwwerwerfen
dirgéiftiwwerwerfen
sigéifeniwwerwerfen
Konjunktiv II Perfekt
echhttiwwergeworf
duhssiwwergeworf
hien/si,hatt/ethttiwwergeworf
mirhtteniwwergeworf
dirhttiwwergeworf
sihtteniwwergeworf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularwerf iwwer!
Pluralwerft iwwer!
iwwergeworf
iwwerwerfen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginniwwergeworf
dugëssiwwergeworf
hie/si,hatt/etgëttiwwergeworf
mirginniwwergeworf
dirgittiwwergeworf
siginniwwergeworf
Perfekt
echsinniwwergeworf ginn
dubassiwwergeworf ginn
hien/si,hatt/etassiwwergeworf ginn
mirsinniwwergeworf ginn
dirsiddiwwergeworf ginn
sisinniwwergeworf ginn
Plusquamperfekt
echwariwwergeworf ginn
duwaarsiwwergeworf ginn
hien/si,hatt/etwariwwergeworf ginn
mirwareniwwergeworf ginn
dirwaartiwwergeworf ginn
siwareniwwergeworf ginn
Futur I
echwäert iwwergeworf ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergeworf gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif iwwergeworf
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif iwwergeworf ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier iwwergeworf ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
awerfenauswerfenbewerfendrawerfenmwerfennnerwerfenentwerfenerawerfenerauswerfenewechwerfeniwwerwerfenofwerfenopwerfenuwerfenvirwerfenwerfenzouwerfen
Bemerkungen (intern)
CHECK FORMEN
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles