Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
iwwerzeegen berzeugen (D) – convaincre (F) – convince (E)
Stammformen iwwerzeegeniwwerzeegtiwwerzeegt
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • präfigiertes Verb (iwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echiwwerzeegen
duiwwerzeegs
hien/si,hatt/etiwwerzeegt
miriwwerzeegen
diriwwerzeegt
siiwwerzeegen
Perfekt
echhunniwwerzeegt
duhuesiwwerzeegt
hien/si,hatt/ethuetiwwerzeegt
mirhunniwwerzeegt
dirhuttiwwerzeegt
sihunniwwerzeegt
Plusquamperfekt
echhatiwwerzeegt
duhasiwwerzeegt
hien/si,hatt/ethatiwwerzeegt
mirhateniwwerzeegt
dirhatiwwerzeegt
sihateniwwerzeegt
Futur I
echwäert iwwerzeegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerzeegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerzeegen
dugéifsiwwerzeegen
hien/si,hatt/etgéifiwwerzeegen
mirgéifeniwwerzeegen
dirgéiftiwwerzeegen
sigéifeniwwerzeegen
Konjunktiv II Perfekt
echhttiwwerzeegt
duhssiwwerzeegt
hien/si,hatt/ethttiwwerzeegt
mirhtteniwwerzeegt
dirhttiwwerzeegt
sihtteniwwerzeegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulariwwerzeeg!
Pluraliwwerzeegt!
iwwerzeegt
iwwerzeegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginniwwerzeegt
dugëssiwwerzeegt
hie/si,hatt/etgëttiwwerzeegt
mirginniwwerzeegt
dirgittiwwerzeegt
siginniwwerzeegt
Perfekt
echsinniwwerzeegt ginn
dubassiwwerzeegt ginn
hien/si,hatt/etassiwwerzeegt ginn
mirsinniwwerzeegt ginn
dirsiddiwwerzeegt ginn
sisinniwwerzeegt ginn
Plusquamperfekt
echwariwwerzeegt ginn
duwaarsiwwerzeegt ginn
hien/si,hatt/etwariwwerzeegt ginn
mirwareniwwerzeegt ginn
dirwaartiwwerzeegt ginn
siwareniwwerzeegt ginn
Futur I
echwäert iwwerzeegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerzeegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif iwwerzeegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif iwwerzeegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier iwwerzeegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles