Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
ëmdatéieren umdatieren (D) – changer de date (F) – to redate (E)
Stammformen ëmdatéierendatéiert ëmëmdatéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (ëm-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echdatéieren ëm
dudatéiers ëm
hien/si,hatt/etdatéiert ëm
mirdatéieren ëm
dirdatéiert ëm
sidatéieren ëm
Perfekt
echhunnëmdatéiert
duhuesëmdatéiert
hien/si,hatt/ethuetëmdatéiert
mirhunnëmdatéiert
dirhuttëmdatéiert
sihunnëmdatéiert
Plusquamperfekt
echhatëmdatéiert
duhasëmdatéiert
hien/si,hatt/ethatëmdatéiert
mirhatenëmdatéiert
dirhatëmdatéiert
sihatenëmdatéiert
Futur I
echwäert ëmdatéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmdatéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifëmdatéieren
dugéifsëmdatéieren
hien/si,hatt/etgéifëmdatéieren
mirgéifenëmdatéieren
dirgéiftëmdatéieren
sigéifenëmdatéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättëmdatéiert
duhässëmdatéiert
hien/si,hatt/ethättëmdatéiert
mirhättenëmdatéiert
dirhättëmdatéiert
sihättenëmdatéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardatéier ëm!
Pluraldatéiert ëm!
ëmdatéiert
ëmdatéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnëmdatéiert
dugëssëmdatéiert
hie/si,hatt/etgëttëmdatéiert
mirginnëmdatéiert
dirgittëmdatéiert
siginnëmdatéiert
Perfekt
echsinnëmdatéiert ginn
dubassëmdatéiert ginn
hien/si,hatt/etassëmdatéiert ginn
mirsinnëmdatéiert ginn
dirsiddëmdatéiert ginn
sisinnëmdatéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarëmdatéiert ginn
duwaarsëmdatéiert ginn
hien/si,hatt/etwarëmdatéiert ginn
mirwarenëmdatéiert ginn
dirwaartëmdatéiert ginn
siwarenëmdatéiert ginn
Futur I
echwäert ëmdatéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmdatéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif ëmdatéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif ëmdatéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier ëmdatéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
datéierenretrodatéierenvirdatéierenzeréckdatéieren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles