Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
deballéieren auspacken (D) – déballer (F) – to unpack (E)
Stammformen deballéierendeballéiertdeballéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echdeballéieren
dudeballéiers
hien/si,hatt/etdeballéiert
mirdeballéieren
dirdeballéiert
sideballéieren
Perfekt
echhunndeballéiert
duhuesdeballéiert
hien/si,hatt/ethuetdeballéiert
mirhunndeballéiert
dirhuttdeballéiert
sihunndeballéiert
Plusquamperfekt
echhatdeballéiert
duhasdeballéiert
hien/si,hatt/ethatdeballéiert
mirhatendeballéiert
dirhatdeballéiert
sihatendeballéiert
Futur I
echwäert deballéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deballéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifdeballéieren
dugéifsdeballéieren
hien/si,hatt/etgéifdeballéieren
mirgéifendeballéieren
dirgéiftdeballéieren
sigéifendeballéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättdeballéiert
duhässdeballéiert
hien/si,hatt/ethättdeballéiert
mirhättendeballéiert
dirhättdeballéiert
sihättendeballéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardeballéier!
Pluraldeballéiert!
deballéiert
deballéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginndeballéiert
dugëssdeballéiert
hie/si,hatt/etgëttdeballéiert
mirginndeballéiert
dirgittdeballéiert
siginndeballéiert
Perfekt
echsinndeballéiert ginn
dubassdeballéiert ginn
hien/si,hatt/etassdeballéiert ginn
mirsinndeballéiert ginn
dirsidddeballéiert ginn
sisinndeballéiert ginn
Plusquamperfekt
echwardeballéiert ginn
duwaarsdeballéiert ginn
hien/si,hatt/etwardeballéiert ginn
mirwarendeballéiert ginn
dirwaartdeballéiert ginn
siwarendeballéiert ginn
Futur I
echwäert deballéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deballéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif deballéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif deballéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier deballéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles