Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
ëmänneren umändern (D) – modifier, retoucher (F) – to alter (E)
Stammformen ëmännerenännert ëmëmgeännert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (ëm-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echänneren ëm
duänners ëm
hien/si,hatt/etännert ëm
miränneren ëm
dirännert ëm
siänneren ëm
Perfekt
echhunnëmgeännert
duhuesëmgeännert
hien/si,hatt/ethuetëmgeännert
mirhunnëmgeännert
dirhuttëmgeännert
sihunnëmgeännert
Plusquamperfekt
echhatëmgeännert
duhasëmgeännert
hien/si,hatt/ethatëmgeännert
mirhatenëmgeännert
dirhatëmgeännert
sihatenëmgeännert
Futur I
echwäert ëmänneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgeännert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifëmänneren
dugéifsëmänneren
hien/si,hatt/etgéifëmänneren
mirgéifenëmänneren
dirgéiftëmänneren
sigéifenëmänneren
Konjunktiv II Perfekt
echhättëmgeännert
duhässëmgeännert
hien/si,hatt/ethättëmgeännert
mirhättenëmgeännert
dirhättëmgeännert
sihättenëmgeännert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularänner ëm!
Pluralännert ëm!
ëmgeännert
ëmänneren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnëmgeännert
dugëssëmgeännert
hie/si,hatt/etgëttëmgeännert
mirginnëmgeännert
dirgittëmgeännert
siginnëmgeännert
Perfekt
echsinnëmgeännert ginn
dubassëmgeännert ginn
hien/si,hatt/etassëmgeännert ginn
mirsinnëmgeännert ginn
dirsiddëmgeännert ginn
sisinnëmgeännert ginn
Plusquamperfekt
echwarëmgeännert ginn
duwaarsëmgeännert ginn
hien/si,hatt/etwarëmgeännert ginn
mirwarenëmgeännert ginn
dirwaartëmgeännert ginn
siwarenëmgeännert ginn
Futur I
echwäert ëmgeännert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgeännert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif ëmgeännert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif ëmgeännert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier ëmgeännert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
ännerenofännerenveränneren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles