Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchdrécken zerkleinern, durchsetzen (D) – broyer, écraser, faire adopter de force (F) – to comminute (E)
Stammformen duerchdréckendréckt duerchduerchgedréckt
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echdrécken duerch
dudrécks duerch
hien/si,hatt/etdréckt duerch
mirdrécken duerch
dirdréckt duerch
sidrécken duerch
Perfekt
echhunnduerchgedréckt
duhuesduerchgedréckt
hien/si,hatt/ethuetduerchgedréckt
mirhunnduerchgedréckt
dirhuttduerchgedréckt
sihunnduerchgedréckt
Plusquamperfekt
echhatduerchgedréckt
duhasduerchgedréckt
hien/si,hatt/ethatduerchgedréckt
mirhatenduerchgedréckt
dirhatduerchgedréckt
sihatenduerchgedréckt
Futur I
echwäert duerchdrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchdrécken
dugéifsduerchdrécken
hien/si,hatt/etgéifduerchdrécken
mirgéifenduerchdrécken
dirgéiftduerchdrécken
sigéifenduerchdrécken
Konjunktiv II Perfekt
echhättduerchgedréckt
duhässduerchgedréckt
hien/si,hatt/ethättduerchgedréckt
mirhättenduerchgedréckt
dirhättduerchgedréckt
sihättenduerchgedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardréck duerch!
Pluraldréckt duerch!
duerchgedréckt
duerchdrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchgedréckt
dugëssduerchgedréckt
hie/si,hatt/etgëttduerchgedréckt
mirginnduerchgedréckt
dirgittduerchgedréckt
siginnduerchgedréckt
Perfekt
echsinnduerchgedréckt ginn
dubassduerchgedréckt ginn
hien/si,hatt/etassduerchgedréckt ginn
mirsinnduerchgedréckt ginn
dirsiddduerchgedréckt ginn
sisinnduerchgedréckt ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchgedréckt ginn
duwaarsduerchgedréckt ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgedréckt ginn
mirwarenduerchgedréckt ginn
dirwaartduerchgedréckt ginn
siwarenduerchgedréckt ginn
Futur I
echwäert duerchgedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif duerchgedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif duerchgedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchgedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles