Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
zeréckdrécken zurückdrücken (D)
Stammformen zeréckdréckendréckt zeréckzeréckgedréckt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echdrécken zeréck
dudrécks zeréck
hien/si,hatt/etdréckt zeréck
mirdrécken zeréck
dirdréckt zeréck
sidrécken zeréck
Perfekt
echhunnzeréckgedréckt
duhueszeréckgedréckt
hien/si,hatt/ethuetzeréckgedréckt
mirhunnzeréckgedréckt
dirhuttzeréckgedréckt
sihunnzeréckgedréckt
Plusquamperfekt
echhatzeréckgedréckt
duhaszeréckgedréckt
hien/si,hatt/ethatzeréckgedréckt
mirhatenzeréckgedréckt
dirhatzeréckgedréckt
sihatenzeréckgedréckt
Futur I
echwäert zeréckdrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckgedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifzeréckdrécken
dugéifszeréckdrécken
hien/si,hatt/etgéifzeréckdrécken
mirgéifenzeréckdrécken
dirgéiftzeréckdrécken
sigéifenzeréckdrécken
Konjunktiv II Perfekt
echhättzeréckgedréckt
duhässzeréckgedréckt
hien/si,hatt/ethättzeréckgedréckt
mirhättenzeréckgedréckt
dirhättzeréckgedréckt
sihättenzeréckgedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardréck zeréck!
Pluraldréckt zeréck!
zeréckgedréckt
zeréckdrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnzeréckgedréckt
dugësszeréckgedréckt
hie/si,hatt/etgëttzeréckgedréckt
mirginnzeréckgedréckt
dirgittzeréckgedréckt
siginnzeréckgedréckt
Perfekt
echsinnzeréckgedréckt ginn
dubasszeréckgedréckt ginn
hien/si,hatt/etasszeréckgedréckt ginn
mirsinnzeréckgedréckt ginn
dirsiddzeréckgedréckt ginn
sisinnzeréckgedréckt ginn
Plusquamperfekt
echwarzeréckgedréckt ginn
duwaarszeréckgedréckt ginn
hien/si,hatt/etwarzeréckgedréckt ginn
mirwarenzeréckgedréckt ginn
dirwaartzeréckgedréckt ginn
siwarenzeréckgedréckt ginn
Futur I
echwäert zeréckgedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckgedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif zeréckgedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif zeréckgedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier zeréckgedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenduerchdréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzoudrécken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles