Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchdréien durchdrehen (D)perdre l'adhérence, craquer (F)to crack/ panic (E)
Stammformen duerchdréiendréit duerchduerchgedréit
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Präsens
echdréien duerch
dudréis duerch
hien/si,hatt/etdréit duerch
mirdréien duerch
dirdréit duerch
sidréien duerch
Perfekt
echhunnduerchgedréit
duhuesduerchgedréit
hien/si,hatt/ethuetduerchgedréit
mirhunnduerchgedréit
dirhuttduerchgedréit
sihunnduerchgedréit
Plusquamperfekt
echhatduerchgedréit
duhasduerchgedréit
hien/si,hatt/ethatduerchgedréit
mirhatenduerchgedréit
dirhatduerchgedréit
sihatenduerchgedréit
Futur I
echwäert duerchdréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgedréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchdréien
dugéifsduerchdréien
hien/si,hatt/etgéifduerchdréien
mirgéifenduerchdréien
dirgéiftduerchdréien
sigéifenduerchdréien
Konjunktiv II Perfekt
echhättduerchgedréit
duhässduerchgedréit
hien/si,hatt/ethättduerchgedréit
mirhättenduerchgedréit
dirhättduerchgedréit
sihättenduerchgedréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardréi duerch!
Pluraldréit duerch!
duerchgedréit
duerchdréien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchgedréit
dugëssduerchgedréit
hie/si,hatt/etgëttduerchgedréit
mirginnduerchgedréit
dirgittduerchgedréit
siginnduerchgedréit
Perfekt
echsinnduerchgedréit ginn
dubassduerchgedréit ginn
hien/si,hatt/etassduerchgedréit ginn
mirsinnduerchgedréit ginn
dirsiddduerchgedréit ginn
sisinnduerchgedréit ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchgedréit ginn
duwaarsduerchgedréit ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgedréit ginn
mirwarenduerchgedréit ginn
dirwaartduerchgedréit ginn
siwarenduerchgedréit ginn
Futur I
echwäert duerchgedréit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgedréit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif duerchgedréit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif duerchgedréit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchgedréit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
andréienausdréienbäidréiendréienëmdréienerofdréieneropdréieniwwerdréienofdréienopdréienundréienverdréienzeréckdréienzoudréien
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles