Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
zeréckdréien zurückdrehen (D)tourner en arrière (F)turn back (E)
Stammformen zeréckdréiendréit zeréckzeréckgedréit
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Präsens
echdréien zeréck
dudréis zeréck
hien/si,hatt/etdréit zeréck
mirdréien zeréck
dirdréit zeréck
sidréien zeréck
Perfekt
echhunnzeréckgedréit
duhueszeréckgedréit
hien/si,hatt/ethuetzeréckgedréit
mirhunnzeréckgedréit
dirhuttzeréckgedréit
sihunnzeréckgedréit
Plusquamperfekt
echhatzeréckgedréit
duhaszeréckgedréit
hien/si,hatt/ethatzeréckgedréit
mirhatenzeréckgedréit
dirhatzeréckgedréit
sihatenzeréckgedréit
Futur I
echwäert zeréckdréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckgedréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifzeréckdréien
dugéifszeréckdréien
hien/si,hatt/etgéifzeréckdréien
mirgéifenzeréckdréien
dirgéiftzeréckdréien
sigéifenzeréckdréien
Konjunktiv II Perfekt
echhättzeréckgedréit
duhässzeréckgedréit
hien/si,hatt/ethättzeréckgedréit
mirhättenzeréckgedréit
dirhättzeréckgedréit
sihättenzeréckgedréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardréi zeréck!
Pluraldréit zeréck!
zeréckgedréit
zeréckdréien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnzeréckgedréit
dugësszeréckgedréit
hie/si,hatt/etgëttzeréckgedréit
mirginnzeréckgedréit
dirgittzeréckgedréit
siginnzeréckgedréit
Perfekt
echsinnzeréckgedréit ginn
dubasszeréckgedréit ginn
hien/si,hatt/etasszeréckgedréit ginn
mirsinnzeréckgedréit ginn
dirsiddzeréckgedréit ginn
sisinnzeréckgedréit ginn
Plusquamperfekt
echwarzeréckgedréit ginn
duwaarszeréckgedréit ginn
hien/si,hatt/etwarzeréckgedréit ginn
mirwarenzeréckgedréit ginn
dirwaartzeréckgedréit ginn
siwarenzeréckgedréit ginn
Futur I
echwäert zeréckgedréit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckgedréit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif zeréckgedréit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif zeréckgedréit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier zeréckgedréit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
andréienausdréienbäidréiendréienduerchdréienëmdréienerofdréieneropdréieniwwerdréienofdréienopdréienundréienverdréienzoudréien
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles