Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchdréin-en durchdrehen (D) – perdre l'adhérence, craquer (F) – to crack/ panic (E)
Stammformen duerchdréin-endréin-t duerchduerchge-dréin-t
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Präsens
echdréin-en duerch
dudréin-s duerch
hien/si,hatt/etdréin-t duerch
mirdréin-en duerch
dirdréin-t duerch
sidréin-en duerch
Perfekt
echhunnduerchge-dréin-t
duhuesduerchge-dréin-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-dréin-t
mirhunnduerchge-dréin-t
dirhuttduerchge-dréin-t
sihunnduerchge-dréin-t
Plusquamperfekt
echhatduerchge-dréin-t
duhasduerchge-dréin-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-dréin-t
mirhatenduerchge-dréin-t
dirhatduerchge-dréin-t
sihatenduerchge-dréin-t
Futur I
echwäert duerchdréin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-dréin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchdréin-en
dugéifsduerchdréin-en
hien/si,hatt/etgéifduerchdréin-en
mirgéifenduerchdréin-en
dirgéiftduerchdréin-en
sigéifenduerchdréin-en
Konjunktiv II Perfekt
echhättduerchge-dréin-t
duhässduerchge-dréin-t
hien/si,hatt/ethättduerchge-dréin-t
mirhättenduerchge-dréin-t
dirhättduerchge-dréin-t
sihättenduerchge-dréin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardréin duerch!
Pluraldréin-t duerch!
duerchge-dréin-t
duerchdréin-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchge-dréin-t
dugëssduerchge-dréin-t
hie/si,hatt/etgëttduerchge-dréin-t
mirginnduerchge-dréin-t
dirgittduerchge-dréin-t
siginnduerchge-dréin-t
Perfekt
echsinnduerchge-dréin-t ginn
dubassduerchge-dréin-t ginn
hien/si,hatt/etassduerchge-dréin-t ginn
mirsinnduerchge-dréin-t ginn
dirsiddduerchge-dréin-t ginn
sisinnduerchge-dréin-t ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchge-dréin-t ginn
duwaarsduerchge-dréin-t ginn
hien/si,hatt/etwarduerchge-dréin-t ginn
mirwarenduerchge-dréin-t ginn
dirwaartduerchge-dréin-t ginn
siwarenduerchge-dréin-t ginn
Futur I
echwäert duerchge-dréin-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-dréin-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif duerchge-dréin-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif duerchge-dréin-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchge-dréin-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
andréin-enausdréin-enbäidréin-endréin-enëmdréin-enerofdréin-eneropdréin-eniwwerdréin-enofdréin-enopdréin-enundréin-enverdréin-enzeréckdréin-enzoudréin-en
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles