Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
Sprachauswahl  [lu] [de] [fr]

 

eriwwerréckelen herüberrücken (D)
Stammformen eriwwerréckelenréckelt eriwwereriwwergeréckelt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echréckelen eriwwer
duréckels eriwwer
hien/si,hatt/etréckelt eriwwer
mirréckelen eriwwer
dirréckelt eriwwer
siréckelen eriwwer
Perfekt
echhunneriwwergeréckelt
duhueseriwwergeréckelt
hien/si,hatt/ethueteriwwergeréckelt
mirhunneriwwergeréckelt
dirhutteriwwergeréckelt
sihunneriwwergeréckelt
Plusquamperfekt
echhateriwwergeréckelt
duhaseriwwergeréckelt
hien/si,hatt/ethateriwwergeréckelt
mirhateneriwwergeréckelt
dirhateriwwergeréckelt
sihateneriwwergeréckelt
Futur I
echwäert eriwwerréckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergeréckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéiferiwwerréckelen
dugéifseriwwerréckelen
hien/si,hatt/etgéiferiwwerréckelen
mirgéifeneriwwerréckelen
dirgéifteriwwerréckelen
sigéifeneriwwerréckelen
Konjunktiv II Perfekt
echhätteriwwergeréckelt
duhässeriwwergeréckelt
hien/si,hatt/ethätteriwwergeréckelt
mirhätteneriwwergeréckelt
dirhätteriwwergeréckelt
sihätteneriwwergeréckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularréckel eriwwer!
Pluralréckelt eriwwer!
eriwwergeréckelt
eriwwerréckelen
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
erausréckelenewechréckelennoréckelenofréckelenréckelenverréckelen
Bemerkungen (intern)
None
 
 
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles