Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
Sprachauswahl  [lu] [de] [fr]

 

sech eraschläich-en hereinschleichen (D)entrer à  pas de loup (F)
Stammformen sech eraschläich-enschläich-t sech eranerage-schlach sech
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb (Vokalwechsel) • Hilfsverb sinn • reflexiv • Partikelverb (eran-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echschläich-e mech eran
duschläich-s dech eran
hien/si,hatt/etschläich-t sech eran
mirschläich-en eis eran
dirschläich-t iech eran
sischläich-e sech eran
Perfekt
echsimecherage-schlach
dubassdecherage-schlach
hien/si,hatt/etasssecherage-schlach
mirsinneiserage-schlach
dirsiddiecherage-schlach
sisisecherage-schlach
Plusquamperfekt
echwarmecherage-schlach
duwaarsdecherage-schlach
hien/si,hatt/etwarsecherage-schlach
mirwareneiserage-schlach
dirwaartiecherage-schlach
siwaresecherage-schlach
Futur I
echwäert eraschläich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-schlach sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéiferaschläich-en
dugéifseraschläich-en
hien/si,hatt/etgéiferaschläich-en
mirgéifeneraschläich-en
dirgéifteraschläich-en
sigéifeneraschläich-en
Konjunktiv II Perfekt
echwiermecherage-schlach
duwiersdecherage-schlach
hien/si,hatt/etwiersecherage-schlach
mirwiereneiserage-schlach
dirwiertiecherage-schlach
siwieresecherage-schlach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularschläich dech eran!
Pluralschläich-t iech eran!
erage-schlach
eraschläich-en
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aschläich-enerausschläich-enerschläich-eneruschläich-enfortschläich-enschläich-enuschläich-en
Bemerkungen (intern)
None
 
 
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles