Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
examinéieren untersuchen (D) – examiner (F)
Stammformen examinéierenexaminéiertexaminéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echexaminéieren
duexaminéiers
hien/si,hatt/etexaminéiert
mirexaminéieren
direxaminéiert
siexaminéieren
Perfekt
echhunnexaminéiert
duhuesexaminéiert
hien/si,hatt/ethuetexaminéiert
mirhunnexaminéiert
dirhuttexaminéiert
sihunnexaminéiert
Plusquamperfekt
echhatexaminéiert
duhasexaminéiert
hien/si,hatt/ethatexaminéiert
mirhatenexaminéiert
dirhatexaminéiert
sihatenexaminéiert
Futur I
echwäert examinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert examinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifexaminéieren
dugéifsexaminéieren
hien/si,hatt/etgéifexaminéieren
mirgéifenexaminéieren
dirgéiftexaminéieren
sigéifenexaminéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättexaminéiert
duhässexaminéiert
hien/si,hatt/ethättexaminéiert
mirhättenexaminéiert
dirhättexaminéiert
sihättenexaminéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularexaminéier!
Pluralexaminéiert!
examinéiert
examinéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnexaminéiert
dugëssexaminéiert
hie/si,hatt/etgëttexaminéiert
mirginnexaminéiert
dirgittexaminéiert
siginnexaminéiert
Perfekt
echsinnexaminéiert ginn
dubassexaminéiert ginn
hien/si,hatt/etassexaminéiert ginn
mirsinnexaminéiert ginn
dirsiddexaminéiert ginn
sisinnexaminéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarexaminéiert ginn
duwaarsexaminéiert ginn
hien/si,hatt/etwarexaminéiert ginn
mirwarenexaminéiert ginn
dirwaartexaminéiert ginn
siwarenexaminéiert ginn
Futur I
echwäert examinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert examinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif examinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif examinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier examinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles