Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchfeieren durchfeiern (D)faire la fe sans arr (F)
Stammformen duerchfeierenfeiert duerchduerchgefeiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echfeieren duerch
dufeiers duerch
hien/si,hatt/etfeiert duerch
mirfeieren duerch
dirfeiert duerch
sifeieren duerch
Perfekt
echhunnduerchgefeiert
duhuesduerchgefeiert
hien/si,hatt/ethuetduerchgefeiert
mirhunnduerchgefeiert
dirhuttduerchgefeiert
sihunnduerchgefeiert
Plusquamperfekt
echhatduerchgefeiert
duhasduerchgefeiert
hien/si,hatt/ethatduerchgefeiert
mirhatenduerchgefeiert
dirhatduerchgefeiert
sihatenduerchgefeiert
Futur I
echwäert duerchfeieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgefeiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchfeieren
dugéifsduerchfeieren
hien/si,hatt/etgéifduerchfeieren
mirgéifenduerchfeieren
dirgéiftduerchfeieren
sigéifenduerchfeieren
Konjunktiv II Perfekt
echhttduerchgefeiert
duhssduerchgefeiert
hien/si,hatt/ethttduerchgefeiert
mirhttenduerchgefeiert
dirhttduerchgefeiert
sihttenduerchgefeiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularfeier duerch!
Pluralfeiert duerch!
duerchgefeiert
duerchfeieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchgefeiert
dugëssduerchgefeiert
hie/si,hatt/etgëttduerchgefeiert
mirginnduerchgefeiert
dirgittduerchgefeiert
siginnduerchgefeiert
Perfekt
echsinnduerchgefeiert ginn
dubassduerchgefeiert ginn
hien/si,hatt/etassduerchgefeiert ginn
mirsinnduerchgefeiert ginn
dirsiddduerchgefeiert ginn
sisinnduerchgefeiert ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchgefeiert ginn
duwaarsduerchgefeiert ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgefeiert ginn
mirwarenduerchgefeiert ginn
dirwaartduerchgefeiert ginn
siwarenduerchgefeiert ginn
Futur I
echwäert duerchgefeiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgefeiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif duerchgefeiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif duerchgefeiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchgefeiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
erafeierenfeierenufeierenverfeieren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles