Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
automatiséieren automatisieren (D)automatiser (F)to automate (E)
Stammformen automatiséierenautomatiséiertautomatiséiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echautomatiséieren
duautomatiséiers
hien/si,hatt/etautomatiséiert
mirautomatiséieren
dirautomatiséiert
siautomatiséieren
Perfekt
echhunnautomatiséiert
duhuesautomatiséiert
hien/si,hatt/ethuetautomatiséiert
mirhunnautomatiséiert
dirhuttautomatiséiert
sihunnautomatiséiert
Plusquamperfekt
echhatautomatiséiert
duhasautomatiséiert
hien/si,hatt/ethatautomatiséiert
mirhatenautomatiséiert
dirhatautomatiséiert
sihatenautomatiséiert
Futur I
echwäert automatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert automatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifautomatiséieren
dugéifsautomatiséieren
hien/si,hatt/etgéifautomatiséieren
mirgéifenautomatiséieren
dirgéiftautomatiséieren
sigéifenautomatiséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättautomatiséiert
duhässautomatiséiert
hien/si,hatt/ethättautomatiséiert
mirhättenautomatiséiert
dirhättautomatiséiert
sihättenautomatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularautomatiséier!
Pluralautomatiséiert!
automatiséiert
automatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnautomatiséiert
dugëssautomatiséiert
hie/si,hatt/etgëttautomatiséiert
mirginnautomatiséiert
dirgittautomatiséiert
siginnautomatiséiert
Perfekt
echsinnautomatiséiert ginn
dubassautomatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassautomatiséiert ginn
mirsinnautomatiséiert ginn
dirsiddautomatiséiert ginn
sisinnautomatiséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarautomatiséiert ginn
duwaarsautomatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarautomatiséiert ginn
mirwarenautomatiséiert ginn
dirwaartautomatiséiert ginn
siwarenautomatiséiert ginn
Futur I
echwäert automatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert automatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif automatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif automatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier automatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles