Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
kalléieren beschlagen (D)caler (F)
Stammformen kalléierenkalléiertkalléiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkalléieren
dukalléiers
hien/si,hatt/etkalléiert
mirkalléieren
dirkalléiert
sikalléieren
Perfekt
echhukalléiert
duhueskalléiert
hien/si,hatt/ethuetkalléiert
mirhukalléiert
dirhuttkalléiert
sihukalléiert
Plusquamperfekt
echhatkalléiert
duhaskalléiert
hien/si,hatt/ethatkalléiert
mirhatekalléiert
dirhatkalléiert
sihatekalléiert
Futur I
echwäert kalléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kalléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifkalléieren
dugéifskalléieren
hien/si,hatt/etgéifkalléieren
mirgéifekalléieren
dirgéiftkalléieren
sigéifekalléieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättkalléiert
duhässkalléiert
hien/si,hatt/ethättkalléiert
mirhättekalléiert
dirhättkalléiert
sihättekalléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkalléier!
Pluralkalléiert!
kalléiert
kalléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgikalléiert
dugësskalléiert
hie/si,hatt/etgëttkalléiert
mirgikalléiert
dirgittkalléiert
sigikalléiert
Perfekt
echsikalléiert ginn
dubasskalléiert ginn
hien/si,hatt/etasskalléiert ginn
mirsikalléiert ginn
dirsiddkalléiert ginn
sisikalléiert ginn
Plusquamperfekt
echwarkalléiert ginn
duwaarskalléiert ginn
hien/si,hatt/etwarkalléiert ginn
mirwarekalléiert ginn
dirwaartkalléiert ginn
siwarekalléiert ginn
Futur I
echwäert kalléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kalléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif kalléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif kalléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier kalléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles