Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
kanoniséieren kanonisieren (D)canoniser (F)
Stammformen kanoniséierenkanoniséiertkanoniséiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkanoniséieren
dukanoniséiers
hien/si,hatt/etkanoniséiert
mirkanoniséieren
dirkanoniséiert
sikanoniséieren
Perfekt
echhukanoniséiert
duhueskanoniséiert
hien/si,hatt/ethuetkanoniséiert
mirhukanoniséiert
dirhuttkanoniséiert
sihukanoniséiert
Plusquamperfekt
echhatkanoniséiert
duhaskanoniséiert
hien/si,hatt/ethatkanoniséiert
mirhatekanoniséiert
dirhatkanoniséiert
sihatekanoniséiert
Futur I
echwäert kanoniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kanoniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifkanoniséieren
dugéifskanoniséieren
hien/si,hatt/etgéifkanoniséieren
mirgéifekanoniséieren
dirgéiftkanoniséieren
sigéifekanoniséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättkanoniséiert
duhässkanoniséiert
hien/si,hatt/ethättkanoniséiert
mirhättekanoniséiert
dirhättkanoniséiert
sihättekanoniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkanoniséier!
Pluralkanoniséiert!
kanoniséiert
kanoniséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgikanoniséiert
dugësskanoniséiert
hie/si,hatt/etgëttkanoniséiert
mirgikanoniséiert
dirgittkanoniséiert
sigikanoniséiert
Perfekt
echsikanoniséiert ginn
dubasskanoniséiert ginn
hien/si,hatt/etasskanoniséiert ginn
mirsikanoniséiert ginn
dirsiddkanoniséiert ginn
sisikanoniséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarkanoniséiert ginn
duwaarskanoniséiert ginn
hien/si,hatt/etwarkanoniséiert ginn
mirwarekanoniséiert ginn
dirwaartkanoniséiert ginn
siwarekanoniséiert ginn
Futur I
echwäert kanoniséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kanoniséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif kanoniséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif kanoniséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier kanoniséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles