Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
karamelliséieren karamellisieren (D)caraméliser (F)
Stammformen karamelliséierenkaramelliséiertkaramelliséiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkaramelliséieren
dukaramelliséiers
hien/si,hatt/etkaramelliséiert
mirkaramelliséieren
dirkaramelliséiert
sikaramelliséieren
Perfekt
echhukaramelliséiert
duhueskaramelliséiert
hien/si,hatt/ethuetkaramelliséiert
mirhukaramelliséiert
dirhuttkaramelliséiert
sihukaramelliséiert
Plusquamperfekt
echhatkaramelliséiert
duhaskaramelliséiert
hien/si,hatt/ethatkaramelliséiert
mirhatekaramelliséiert
dirhatkaramelliséiert
sihatekaramelliséiert
Futur I
echwäert karamelliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert karamelliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifkaramelliséieren
dugéifskaramelliséieren
hien/si,hatt/etgéifkaramelliséieren
mirgéifekaramelliséieren
dirgéiftkaramelliséieren
sigéifekaramelliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättkaramelliséiert
duhässkaramelliséiert
hien/si,hatt/ethättkaramelliséiert
mirhättekaramelliséiert
dirhättkaramelliséiert
sihättekaramelliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkaramelliséier!
Pluralkaramelliséiert!
karamelliséiert
karamelliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgikaramelliséiert
dugësskaramelliséiert
hie/si,hatt/etgëttkaramelliséiert
mirgikaramelliséiert
dirgittkaramelliséiert
sigikaramelliséiert
Perfekt
echsikaramelliséiert ginn
dubasskaramelliséiert ginn
hien/si,hatt/etasskaramelliséiert ginn
mirsikaramelliséiert ginn
dirsiddkaramelliséiert ginn
sisikaramelliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarkaramelliséiert ginn
duwaarskaramelliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarkaramelliséiert ginn
mirwarekaramelliséiert ginn
dirwaartkaramelliséiert ginn
siwarekaramelliséiert ginn
Futur I
echwäert karamelliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert karamelliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif karamelliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif karamelliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier karamelliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles