Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
katalogiséieren katalogis-ieren (D)cataloguer (F)
Stammformen katalogiséierenkatalogiséiertkatalogiséiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkatalogiséieren
dukatalogiséiers
hien/si,hatt/etkatalogiséiert
mirkatalogiséieren
dirkatalogiséiert
sikatalogiséieren
Perfekt
echhukatalogiséiert
duhueskatalogiséiert
hien/si,hatt/ethuetkatalogiséiert
mirhukatalogiséiert
dirhuttkatalogiséiert
sihukatalogiséiert
Plusquamperfekt
echhatkatalogiséiert
duhaskatalogiséiert
hien/si,hatt/ethatkatalogiséiert
mirhatekatalogiséiert
dirhatkatalogiséiert
sihatekatalogiséiert
Futur I
echwäert katalogiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert katalogiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifkatalogiséieren
dugéifskatalogiséieren
hien/si,hatt/etgéifkatalogiséieren
mirgéifekatalogiséieren
dirgéiftkatalogiséieren
sigéifekatalogiséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättkatalogiséiert
duhässkatalogiséiert
hien/si,hatt/ethättkatalogiséiert
mirhättekatalogiséiert
dirhättkatalogiséiert
sihättekatalogiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkatalogiséier!
Pluralkatalogiséiert!
katalogiséiert
katalogiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgikatalogiséiert
dugësskatalogiséiert
hie/si,hatt/etgëttkatalogiséiert
mirgikatalogiséiert
dirgittkatalogiséiert
sigikatalogiséiert
Perfekt
echsikatalogiséiert ginn
dubasskatalogiséiert ginn
hien/si,hatt/etasskatalogiséiert ginn
mirsikatalogiséiert ginn
dirsiddkatalogiséiert ginn
sisikatalogiséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarkatalogiséiert ginn
duwaarskatalogiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarkatalogiséiert ginn
mirwarekatalogiséiert ginn
dirwaartkatalogiséiert ginn
siwarekatalogiséiert ginn
Futur I
echwäert katalogiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert katalogiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif katalogiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif katalogiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier katalogiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles