Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
klimatiséieren klimatisieren (D)climatiser (F)
Stammformen klimatiséierenklimatiséiertklimatiséiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echklimatiséieren
duklimatiséiers
hien/si,hatt/etklimatiséiert
mirklimatiséieren
dirklimatiséiert
siklimatiséieren
Perfekt
echhuklimatiséiert
duhuesklimatiséiert
hien/si,hatt/ethuetklimatiséiert
mirhuklimatiséiert
dirhuttklimatiséiert
sihuklimatiséiert
Plusquamperfekt
echhatklimatiséiert
duhasklimatiséiert
hien/si,hatt/ethatklimatiséiert
mirhateklimatiséiert
dirhatklimatiséiert
sihateklimatiséiert
Futur I
echwäert klimatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert klimatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifklimatiséieren
dugéifsklimatiséieren
hien/si,hatt/etgéifklimatiséieren
mirgéifeklimatiséieren
dirgéiftklimatiséieren
sigéifeklimatiséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättklimatiséiert
duhässklimatiséiert
hien/si,hatt/ethättklimatiséiert
mirhätteklimatiséiert
dirhättklimatiséiert
sihätteklimatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularklimatiséier!
Pluralklimatiséiert!
klimatiséiert
klimatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgiklimatiséiert
dugëssklimatiséiert
hie/si,hatt/etgëttklimatiséiert
mirgiklimatiséiert
dirgittklimatiséiert
sigiklimatiséiert
Perfekt
echsiklimatiséiert ginn
dubassklimatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassklimatiséiert ginn
mirsiklimatiséiert ginn
dirsiddklimatiséiert ginn
sisiklimatiséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarklimatiséiert ginn
duwaarsklimatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarklimatiséiert ginn
mirwareklimatiséiert ginn
dirwaartklimatiséiert ginn
siwareklimatiséiert ginn
Futur I
echwäert klimatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert klimatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif klimatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif klimatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier klimatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles