Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
kommerzialiséieren kommerzialisieren (D)commercialiser (F)
Stammformen kommerzialiséierenkommerzialiséiertkommerzialiséiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkommerzialiséieren
dukommerzialiséiers
hien/si,hatt/etkommerzialiséiert
mirkommerzialiséieren
dirkommerzialiséiert
sikommerzialiséieren
Perfekt
echhukommerzialiséiert
duhueskommerzialiséiert
hien/si,hatt/ethuetkommerzialiséiert
mirhukommerzialiséiert
dirhuttkommerzialiséiert
sihukommerzialiséiert
Plusquamperfekt
echhatkommerzialiséiert
duhaskommerzialiséiert
hien/si,hatt/ethatkommerzialiséiert
mirhatekommerzialiséiert
dirhatkommerzialiséiert
sihatekommerzialiséiert
Futur I
echwäert kommerzialiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kommerzialiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifkommerzialiséieren
dugéifskommerzialiséieren
hien/si,hatt/etgéifkommerzialiséieren
mirgéifekommerzialiséieren
dirgéiftkommerzialiséieren
sigéifekommerzialiséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättkommerzialiséiert
duhässkommerzialiséiert
hien/si,hatt/ethättkommerzialiséiert
mirhättekommerzialiséiert
dirhättkommerzialiséiert
sihättekommerzialiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkommerzialiséier!
Pluralkommerzialiséiert!
kommerzialiséiert
kommerzialiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgikommerzialiséiert
dugësskommerzialiséiert
hie/si,hatt/etgëttkommerzialiséiert
mirgikommerzialiséiert
dirgittkommerzialiséiert
sigikommerzialiséiert
Perfekt
echsikommerzialiséiert ginn
dubasskommerzialiséiert ginn
hien/si,hatt/etasskommerzialiséiert ginn
mirsikommerzialiséiert ginn
dirsiddkommerzialiséiert ginn
sisikommerzialiséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarkommerzialiséiert ginn
duwaarskommerzialiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarkommerzialiséiert ginn
mirwarekommerzialiséiert ginn
dirwaartkommerzialiséiert ginn
siwarekommerzialiséiert ginn
Futur I
echwäert kommerzialiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kommerzialiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif kommerzialiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif kommerzialiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier kommerzialiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles