Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchkomponéieren durchkomponieren (D) – composer (en entier) (F)
Stammformen duerchkomponéierenkomponéiert duerchduerchkomponéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkomponéieren duerch
dukomponéiers duerch
hien/si,hatt/etkomponéiert duerch
mirkomponéieren duerch
dirkomponéiert duerch
sikomponéieren duerch
Perfekt
echhunnduerchkomponéiert
duhuesduerchkomponéiert
hien/si,hatt/ethuetduerchkomponéiert
mirhunnduerchkomponéiert
dirhuttduerchkomponéiert
sihunnduerchkomponéiert
Plusquamperfekt
echhatduerchkomponéiert
duhasduerchkomponéiert
hien/si,hatt/ethatduerchkomponéiert
mirhatenduerchkomponéiert
dirhatduerchkomponéiert
sihatenduerchkomponéiert
Futur I
echwäert duerchkomponéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchkomponéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchkomponéieren
dugéifsduerchkomponéieren
hien/si,hatt/etgéifduerchkomponéieren
mirgéifenduerchkomponéieren
dirgéiftduerchkomponéieren
sigéifenduerchkomponéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättduerchkomponéiert
duhässduerchkomponéiert
hien/si,hatt/ethättduerchkomponéiert
mirhättenduerchkomponéiert
dirhättduerchkomponéiert
sihättenduerchkomponéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkomponéier duerch!
Pluralkomponéiert duerch!
duerchkomponéiert
duerchkomponéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchkomponéiert
dugëssduerchkomponéiert
hie/si,hatt/etgëttduerchkomponéiert
mirginnduerchkomponéiert
dirgittduerchkomponéiert
siginnduerchkomponéiert
Perfekt
echsinnduerchkomponéiert ginn
dubassduerchkomponéiert ginn
hien/si,hatt/etassduerchkomponéiert ginn
mirsinnduerchkomponéiert ginn
dirsiddduerchkomponéiert ginn
sisinnduerchkomponéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchkomponéiert ginn
duwaarsduerchkomponéiert ginn
hien/si,hatt/etwarduerchkomponéiert ginn
mirwarenduerchkomponéiert ginn
dirwaartduerchkomponéiert ginn
siwarenduerchkomponéiert ginn
Futur I
echwäert duerchkomponéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchkomponéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif duerchkomponéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif duerchkomponéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchkomponéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
komponéieren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles