Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
konfirméieren konfirmieren (D)confirmer (F)
Stammformen konfirméierenkonfirméiertkonfirméiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkonfirméieren
dukonfirméiers
hien/si,hatt/etkonfirméiert
mirkonfirméieren
dirkonfirméiert
sikonfirméieren
Perfekt
echhukonfirméiert
duhueskonfirméiert
hien/si,hatt/ethuetkonfirméiert
mirhukonfirméiert
dirhuttkonfirméiert
sihukonfirméiert
Plusquamperfekt
echhatkonfirméiert
duhaskonfirméiert
hien/si,hatt/ethatkonfirméiert
mirhatekonfirméiert
dirhatkonfirméiert
sihatekonfirméiert
Futur I
echwäert konfirméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konfirméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifkonfirméieren
dugéifskonfirméieren
hien/si,hatt/etgéifkonfirméieren
mirgéifekonfirméieren
dirgéiftkonfirméieren
sigéifekonfirméieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättkonfirméiert
duhässkonfirméiert
hien/si,hatt/ethättkonfirméiert
mirhättekonfirméiert
dirhättkonfirméiert
sihättekonfirméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkonfirméier!
Pluralkonfirméiert!
konfirméiert
konfirméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgikonfirméiert
dugësskonfirméiert
hie/si,hatt/etgëttkonfirméiert
mirgikonfirméiert
dirgittkonfirméiert
sigikonfirméiert
Perfekt
echsikonfirméiert ginn
dubasskonfirméiert ginn
hien/si,hatt/etasskonfirméiert ginn
mirsikonfirméiert ginn
dirsiddkonfirméiert ginn
sisikonfirméiert ginn
Plusquamperfekt
echwarkonfirméiert ginn
duwaarskonfirméiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonfirméiert ginn
mirwarekonfirméiert ginn
dirwaartkonfirméiert ginn
siwarekonfirméiert ginn
Futur I
echwäert konfirméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konfirméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif konfirméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif konfirméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier konfirméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles