Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
konservéieren konservieren (D)conserver (F)
Stammformen konservéierenkonservéiertkonservéiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkonservéieren
dukonservéiers
hien/si,hatt/etkonservéiert
mirkonservéieren
dirkonservéiert
sikonservéieren
Perfekt
echhukonservéiert
duhueskonservéiert
hien/si,hatt/ethuetkonservéiert
mirhukonservéiert
dirhuttkonservéiert
sihukonservéiert
Plusquamperfekt
echhatkonservéiert
duhaskonservéiert
hien/si,hatt/ethatkonservéiert
mirhatekonservéiert
dirhatkonservéiert
sihatekonservéiert
Futur I
echwäert konservéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konservéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifkonservéieren
dugéifskonservéieren
hien/si,hatt/etgéifkonservéieren
mirgéifekonservéieren
dirgéiftkonservéieren
sigéifekonservéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättkonservéiert
duhässkonservéiert
hien/si,hatt/ethättkonservéiert
mirhättekonservéiert
dirhättkonservéiert
sihättekonservéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkonservéier!
Pluralkonservéiert!
konservéiert
konservéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgikonservéiert
dugësskonservéiert
hie/si,hatt/etgëttkonservéiert
mirgikonservéiert
dirgittkonservéiert
sigikonservéiert
Perfekt
echsikonservéiert ginn
dubasskonservéiert ginn
hien/si,hatt/etasskonservéiert ginn
mirsikonservéiert ginn
dirsiddkonservéiert ginn
sisikonservéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarkonservéiert ginn
duwaarskonservéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonservéiert ginn
mirwarekonservéiert ginn
dirwaartkonservéiert ginn
siwarekonservéiert ginn
Futur I
echwäert konservéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konservéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif konservéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif konservéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier konservéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles