Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
kontaminéieren kontaminieren, verschmutzen (D)contaminer (F)
Stammformen kontaminéierenkontaminéiertkontaminéiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkontaminéieren
dukontaminéiers
hien/si,hatt/etkontaminéiert
mirkontaminéieren
dirkontaminéiert
sikontaminéieren
Perfekt
echhukontaminéiert
duhueskontaminéiert
hien/si,hatt/ethuetkontaminéiert
mirhukontaminéiert
dirhuttkontaminéiert
sihukontaminéiert
Plusquamperfekt
echhatkontaminéiert
duhaskontaminéiert
hien/si,hatt/ethatkontaminéiert
mirhatekontaminéiert
dirhatkontaminéiert
sihatekontaminéiert
Futur I
echwäert kontaminéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kontaminéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifkontaminéieren
dugéifskontaminéieren
hien/si,hatt/etgéifkontaminéieren
mirgéifekontaminéieren
dirgéiftkontaminéieren
sigéifekontaminéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättkontaminéiert
duhässkontaminéiert
hien/si,hatt/ethättkontaminéiert
mirhättekontaminéiert
dirhättkontaminéiert
sihättekontaminéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkontaminéier!
Pluralkontaminéiert!
kontaminéiert
kontaminéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgikontaminéiert
dugësskontaminéiert
hie/si,hatt/etgëttkontaminéiert
mirgikontaminéiert
dirgittkontaminéiert
sigikontaminéiert
Perfekt
echsikontaminéiert ginn
dubasskontaminéiert ginn
hien/si,hatt/etasskontaminéiert ginn
mirsikontaminéiert ginn
dirsiddkontaminéiert ginn
sisikontaminéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarkontaminéiert ginn
duwaarskontaminéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkontaminéiert ginn
mirwarekontaminéiert ginn
dirwaartkontaminéiert ginn
siwarekontaminéiert ginn
Futur I
echwäert kontaminéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kontaminéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif kontaminéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif kontaminéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier kontaminéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles