Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
kriminaliséieren kriminalisieren (D) – criminaliser (F)
Stammformen kriminaliséierenkriminaliséiertkriminaliséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkriminaliséieren
dukriminaliséiers
hien/si,hatt/etkriminaliséiert
mirkriminaliséieren
dirkriminaliséiert
sikriminaliséieren
Perfekt
echhukriminaliséiert
duhueskriminaliséiert
hien/si,hatt/ethuetkriminaliséiert
mirhukriminaliséiert
dirhuttkriminaliséiert
sihukriminaliséiert
Plusquamperfekt
echhatkriminaliséiert
duhaskriminaliséiert
hien/si,hatt/ethatkriminaliséiert
mirhatekriminaliséiert
dirhatkriminaliséiert
sihatekriminaliséiert
Futur I
echwäert kriminaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kriminaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifkriminaliséieren
dugéifskriminaliséieren
hien/si,hatt/etgéifkriminaliséieren
mirgéifekriminaliséieren
dirgéiftkriminaliséieren
sigéifekriminaliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättkriminaliséiert
duhässkriminaliséiert
hien/si,hatt/ethättkriminaliséiert
mirhättekriminaliséiert
dirhättkriminaliséiert
sihättekriminaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkriminaliséier!
Pluralkriminaliséiert!
kriminaliséiert
kriminaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgikriminaliséiert
dugësskriminaliséiert
hie/si,hatt/etgëttkriminaliséiert
mirgikriminaliséiert
dirgittkriminaliséiert
sigikriminaliséiert
Perfekt
echsikriminaliséiert ginn
dubasskriminaliséiert ginn
hien/si,hatt/etasskriminaliséiert ginn
mirsikriminaliséiert ginn
dirsiddkriminaliséiert ginn
sisikriminaliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarkriminaliséiert ginn
duwaarskriminaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarkriminaliséiert ginn
mirwarekriminaliséiert ginn
dirwaartkriminaliséiert ginn
siwarekriminaliséiert ginn
Futur I
echwäert kriminaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kriminaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif kriminaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif kriminaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier kriminaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles