Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
eriwwerkucken herberschauen (D)regarder de l'autre ct (F)
Stammformen eriwwerkuckenkuckt eriwwereriwwergekuckt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkucken eriwwer
dukucks eriwwer
hien/si,hatt/etkuckt eriwwer
mirkucken eriwwer
dirkuckt eriwwer
sikucken eriwwer
Perfekt
echhunneriwwergekuckt
duhueseriwwergekuckt
hien/si,hatt/ethueteriwwergekuckt
mirhunneriwwergekuckt
dirhutteriwwergekuckt
sihunneriwwergekuckt
Plusquamperfekt
echhateriwwergekuckt
duhaseriwwergekuckt
hien/si,hatt/ethateriwwergekuckt
mirhateneriwwergekuckt
dirhateriwwergekuckt
sihateneriwwergekuckt
Futur I
echwäert eriwwerkucken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergekuckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéiferiwwerkucken
dugéifseriwwerkucken
hien/si,hatt/etgéiferiwwerkucken
mirgéifeneriwwerkucken
dirgéifteriwwerkucken
sigéifeneriwwerkucken
Konjunktiv II Perfekt
echhtteriwwergekuckt
duhsseriwwergekuckt
hien/si,hatt/ethtteriwwergekuckt
mirhtteneriwwergekuckt
dirhtteriwwergekuckt
sihtteneriwwergekuckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkuck eriwwer!
Pluralkuckt eriwwer!
eriwwergekuckt
eriwwerkucken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginneriwwergekuckt
dugësseriwwergekuckt
hie/si,hatt/etgëtteriwwergekuckt
mirginneriwwergekuckt
dirgitteriwwergekuckt
siginneriwwergekuckt
Perfekt
echsinneriwwergekuckt ginn
dubasseriwwergekuckt ginn
hien/si,hatt/etasseriwwergekuckt ginn
mirsinneriwwergekuckt ginn
dirsidderiwwergekuckt ginn
sisinneriwwergekuckt ginn
Plusquamperfekt
echwareriwwergekuckt ginn
duwaarseriwwergekuckt ginn
hien/si,hatt/etwareriwwergekuckt ginn
mirwareneriwwergekuckt ginn
dirwaarteriwwergekuckt ginn
siwareneriwwergekuckt ginn
Futur I
echwäert eriwwergekuckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergekuckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif eriwwergekuckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif eriwwergekuckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier eriwwergekuckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
auskuckenbekuckendrakuckenduerchkuckenmkuckenerauskuckenerofkuckeneropkuckenewechkuckeniwwerkuckeniwwerkuckenkuckennokuckenofkuckenopkuckenukuckenverkuckenzerckkucken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles