Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
bäiléieren dazulernen (D) – apprendre (élargir ses connaissances) (F)
Stammformen bäiléierenléiert bäibäigeléiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (bäi-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echléiere bäi
duléiers bäi
hien/si,hatt/etléiert bäi
mirléiere bäi
dirléiert bäi
siléiere bäi
Perfekt
echhubäigeléiert
duhuesbäigeléiert
hien/si,hatt/ethuetbäigeléiert
mirhubäigeléiert
dirhuttbäigeléiert
sihubäigeléiert
Plusquamperfekt
echhatbäigeléiert
duhasbäigeléiert
hien/si,hatt/ethatbäigeléiert
mirhatebäigeléiert
dirhatbäigeléiert
sihatebäigeléiert
Futur I
echwäert bäiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigeléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifbäiléieren
dugéifsbäiléieren
hien/si,hatt/etgéifbäiléieren
mirgéifebäiléieren
dirgéiftbäiléieren
sigéifebäiléieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättbäigeléiert
duhässbäigeléiert
hien/si,hatt/ethättbäigeléiert
mirhättebäigeléiert
dirhättbäigeléiert
sihättebäigeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularléier bäi!
Pluralléiert bäi!
bäigeléiert
bäiléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgibäigeléiert
dugëssbäigeléiert
hie/si,hatt/etgëttbäigeléiert
mirgibäigeléiert
dirgittbäigeléiert
sigibäigeléiert
Perfekt
echsibäigeléiert ginn
dubassbäigeléiert ginn
hien/si,hatt/etassbäigeléiert ginn
mirsibäigeléiert ginn
dirsiddbäigeléiert ginn
sisibäigeléiert ginn
Plusquamperfekt
echwarbäigeléiert ginn
duwaarsbäigeléiert ginn
hien/si,hatt/etwarbäigeléiert ginn
mirwarebäigeléiert ginn
dirwaartbäigeléiert ginn
siwarebäigeléiert ginn
Futur I
echwäert bäigeléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigeléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif bäigeléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif bäigeléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier bäigeléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
beléierenderbäiléierenerofléierenléierenuléierenverléieren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles