Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
noliwweren nachliefern (D)faire une deuxime livraison (F)
Stammformen noliwwerenliwwert nonogeliwwert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (no-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echliwweren no
duliwwers no
hien/si,hatt/etliwwert no
mirliwweren no
dirliwwert no
siliwweren no
Perfekt
echhunnnogeliwwert
duhuesnogeliwwert
hien/si,hatt/ethuetnogeliwwert
mirhunnnogeliwwert
dirhuttnogeliwwert
sihunnnogeliwwert
Plusquamperfekt
echhatnogeliwwert
duhasnogeliwwert
hien/si,hatt/ethatnogeliwwert
mirhatennogeliwwert
dirhatnogeliwwert
sihatennogeliwwert
Futur I
echwäert noliwweren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeliwwert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifnoliwweren
dugéifsnoliwweren
hien/si,hatt/etgéifnoliwweren
mirgéifennoliwweren
dirgéiftnoliwweren
sigéifennoliwweren
Konjunktiv II Perfekt
echhttnogeliwwert
duhssnogeliwwert
hien/si,hatt/ethttnogeliwwert
mirhttennogeliwwert
dirhttnogeliwwert
sihttennogeliwwert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularliwwer no!
Pluralliwwert no!
nogeliwwert
noliwweren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnnogeliwwert
dugëssnogeliwwert
hie/si,hatt/etgëttnogeliwwert
mirginnnogeliwwert
dirgittnogeliwwert
siginnnogeliwwert
Perfekt
echsinnnogeliwwert ginn
dubassnogeliwwert ginn
hien/si,hatt/etassnogeliwwert ginn
mirsinnnogeliwwert ginn
dirsiddnogeliwwert ginn
sisinnnogeliwwert ginn
Plusquamperfekt
echwarnogeliwwert ginn
duwaarsnogeliwwert ginn
hien/si,hatt/etwarnogeliwwert ginn
mirwarennogeliwwert ginn
dirwaartnogeliwwert ginn
siwarennogeliwwert ginn
Futur I
echwäert nogeliwwert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeliwwert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif nogeliwwert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif nogeliwwert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier nogeliwwert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aliwwerenausliwwerenbeliwwerenliwwerenmatliwwerenofliwweren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles