Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
iwwerloossen berlassen (D) – cder, transmettre qch. qn. (F)
Stammformen iwwerloosseniwwerlisstiwwerlooss
Kennzeichen unregelmig (Vokalwechsel) • • Hilfsverb hunn • Konsonantenvereinfachung • präfigiertes Verb (iwwer-) • Präteritum / Einfacher Konjunktiv II sind selten * Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echiwwerloossen
duiwwerliss
hien/si,hatt/etiwwerlisst
miriwwerloossen
diriwwerloosst
siiwwerloossen
Präteritum
ech*iwwerlouss
du*iwwerlouss
hien/si,hatt/et*iwwerlouss
mir*iwwerloussen
dir*iwwerlousst
si*iwwerloussen
Perfekt
echhunniwwerlooss
duhuesiwwerlooss
hien/si,hatt/ethuetiwwerlooss
mirhunniwwerlooss
dirhuttiwwerlooss
sihunniwwerlooss
Plusquamperfekt
echhatiwwerlooss
duhasiwwerlooss
hien/si,hatt/ethatiwwerlooss
mirhateniwwerlooss
dirhatiwwerlooss
sihateniwwerlooss
Futur I
echwäert iwwerloossen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerlooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Einfacher Konjunktiv II
ech*iwwerliss
du*iwwerliss
hien/si,hatt/et*iwwerliss
mir*iwwerlissen
dir*iwwerlisst
si*iwwerlissen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerloossen
dugéifsiwwerloossen
hien/si,hatt/etgéifiwwerloossen
mirgéifeniwwerloossen
dirgéiftiwwerloossen
sigéifeniwwerloossen
Konjunktiv II Perfekt
echhttiwwerlooss
duhssiwwerlooss
hien/si,hatt/ethttiwwerlooss
mirhtteniwwerlooss
dirhttiwwerlooss
sihtteniwwerlooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulariwwerlooss!
Pluraliwwerloosst!
iwwerlooss
iwwerloossen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginniwwerlooss
dugëssiwwerlooss
hie/si,hatt/etgëttiwwerlooss
mirginniwwerlooss
dirgittiwwerlooss
siginniwwerlooss
Präteritum
echgouf iwwerlooss
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Perfekt
echsinniwwerlooss ginn
dubassiwwerlooss ginn
hien/si,hatt/etassiwwerlooss ginn
mirsinniwwerlooss ginn
dirsiddiwwerlooss ginn
sisinniwwerlooss ginn
Plusquamperfekt
echwariwwerlooss ginn
duwaarsiwwerlooss ginn
hien/si,hatt/etwariwwerlooss ginn
mirwareniwwerlooss ginn
dirwaartiwwerlooss ginn
siwareniwwerlooss ginn
Futur I
echwäert iwwerlooss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerlooss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif iwwerlooss
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif iwwerlooss ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier iwwerlooss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aloossenausloossendervuloossendoheemloossendoloossendraloossendruloossenduerchloossennnerloossenentloosseneraloossenerausloossenerloossenerofloosseneruloossenewechloossenhannerloossenloossennoloossenofloossenoploossenuloossenverloossenvirloossenzerckloossenzouloossen
Bemerkungen (intern)
Partizip: iwwerlooss
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles