Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
iwwerlooss-en berlassen (D) – cder, transmettre qch. qn. (F)
Stammformen iwwerlooss-eniwwerliss-tiwwerlooss
Kennzeichen unregelmig (Vokalwechsel) • • Hilfsverb hunn • Konsonantenvereinfachung • präfigiertes Verb (iwwer-) • Präteritum / Einfacher Konjunktiv II sind selten * Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echiwwerlooss-en
duiwwerlis-s
hien/si,hatt/etiwwerliss-t
miriwwerlooss-en
diriwwerlooss-t
siiwwerlooss-en
Präteritum
ech*iwwerlouss
du*iwwerlous-s
hien/si,hatt/et*iwwerlouss
mir*iwwerlouss-en
dir*iwwerlouss-t
si*iwwerlouss-en
Perfekt
echhunniwwerlooss
duhuesiwwerlooss
hien/si,hatt/ethuetiwwerlooss
mirhunniwwerlooss
dirhuttiwwerlooss
sihunniwwerlooss
Plusquamperfekt
echhatiwwerlooss
duhasiwwerlooss
hien/si,hatt/ethatiwwerlooss
mirhateniwwerlooss
dirhatiwwerlooss
sihateniwwerlooss
Futur I
echwäert iwwerlooss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerlooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Einfacher Konjunktiv II
ech*iwwerliss
du*iwwerlis-s
hien/si,hatt/et*iwwerliss
mir*iwwerliss-en
dir*iwwerliss-t
si*iwwerliss-en
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerlooss-en
dugéifsiwwerlooss-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerlooss-en
mirgéifeniwwerlooss-en
dirgéiftiwwerlooss-en
sigéifeniwwerlooss-en
Konjunktiv II Perfekt
echhttiwwerlooss
duhssiwwerlooss
hien/si,hatt/ethttiwwerlooss
mirhtteniwwerlooss
dirhttiwwerlooss
sihtteniwwerlooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulariwwerlooss!
Pluraliwwerlooss-t!
iwwerlooss
iwwerlooss-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginniwwerlooss
dugëssiwwerlooss
hie/si,hatt/etgëttiwwerlooss
mirginniwwerlooss
dirgittiwwerlooss
siginniwwerlooss
Präteritum
echgouf iwwerlooss
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Perfekt
echsinniwwerlooss ginn
dubassiwwerlooss ginn
hien/si,hatt/etassiwwerlooss ginn
mirsinniwwerlooss ginn
dirsiddiwwerlooss ginn
sisinniwwerlooss ginn
Plusquamperfekt
echwariwwerlooss ginn
duwaarsiwwerlooss ginn
hien/si,hatt/etwariwwerlooss ginn
mirwareniwwerlooss ginn
dirwaartiwwerlooss ginn
siwareniwwerlooss ginn
Futur I
echwäert iwwerlooss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerlooss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif iwwerlooss
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif iwwerlooss ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier iwwerlooss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
alooss-enauslooss-endervulooss-endoheemlooss-endolooss-endralooss-endrulooss-enduerchlooss-ennnerlooss-enentlooss-eneralooss-enerauslooss-enerlooss-eneroflooss-enerulooss-enewechlooss-enhannerlooss-enlooss-ennolooss-enoflooss-enoplooss-enulooss-enverlooss-envirlooss-enzercklooss-enzoulooss-en
Bemerkungen (intern)
Partizip: iwwerlooss
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles