Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
opmiwwelen aufmbeln (D)amliorer (F)
Stammformen opmiwwelenmiwwelt opopgemiwwelt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (op-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echmiwwelen op
dumiwwels op
hien/si,hatt/etmiwwelt op
mirmiwwelen op
dirmiwwelt op
simiwwelen op
Perfekt
echhunnopgemiwwelt
duhuesopgemiwwelt
hien/si,hatt/ethuetopgemiwwelt
mirhunnopgemiwwelt
dirhuttopgemiwwelt
sihunnopgemiwwelt
Plusquamperfekt
echhatopgemiwwelt
duhasopgemiwwelt
hien/si,hatt/ethatopgemiwwelt
mirhatenopgemiwwelt
dirhatopgemiwwelt
sihatenopgemiwwelt
Futur I
echwäert opmiwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgemiwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifopmiwwelen
dugéifsopmiwwelen
hien/si,hatt/etgéifopmiwwelen
mirgéifenopmiwwelen
dirgéiftopmiwwelen
sigéifenopmiwwelen
Konjunktiv II Perfekt
echhttopgemiwwelt
duhssopgemiwwelt
hien/si,hatt/ethttopgemiwwelt
mirhttenopgemiwwelt
dirhttopgemiwwelt
sihttenopgemiwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularmiwwel op!
Pluralmiwwelt op!
opgemiwwelt
opmiwwelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnopgemiwwelt
dugëssopgemiwwelt
hie/si,hatt/etgëttopgemiwwelt
mirginnopgemiwwelt
dirgittopgemiwwelt
siginnopgemiwwelt
Perfekt
echsinnopgemiwwelt ginn
dubassopgemiwwelt ginn
hien/si,hatt/etassopgemiwwelt ginn
mirsinnopgemiwwelt ginn
dirsiddopgemiwwelt ginn
sisinnopgemiwwelt ginn
Plusquamperfekt
echwaropgemiwwelt ginn
duwaarsopgemiwwelt ginn
hien/si,hatt/etwaropgemiwwelt ginn
mirwarenopgemiwwelt ginn
dirwaartopgemiwwelt ginn
siwarenopgemiwwelt ginn
Futur I
echwäert opgemiwwelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgemiwwelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif opgemiwwelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif opgemiwwelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier opgemiwwelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
vermiwwelen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles