Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
plastikéieren plastifizieren (D) – plastifier (F)
Stammformen plastikéierenplastikéiertplastikéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echplastikéieren
duplastikéiers
hien/si,hatt/etplastikéiert
mirplastikéieren
dirplastikéiert
siplastikéieren
Perfekt
echhuplastikéiert
duhuesplastikéiert
hien/si,hatt/ethuetplastikéiert
mirhuplastikéiert
dirhuttplastikéiert
sihuplastikéiert
Plusquamperfekt
echhatplastikéiert
duhasplastikéiert
hien/si,hatt/ethatplastikéiert
mirhateplastikéiert
dirhatplastikéiert
sihateplastikéiert
Futur I
echwäert plastikéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert plastikéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifplastikéieren
dugéifsplastikéieren
hien/si,hatt/etgéifplastikéieren
mirgéifeplastikéieren
dirgéiftplastikéieren
sigéifeplastikéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättplastikéiert
duhässplastikéiert
hien/si,hatt/ethättplastikéiert
mirhätteplastikéiert
dirhättplastikéiert
sihätteplastikéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularplastikéier!
Pluralplastikéiert!
plastikéiert
plastikéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgiplastikéiert
dugëssplastikéiert
hie/si,hatt/etgëttplastikéiert
mirgiplastikéiert
dirgittplastikéiert
sigiplastikéiert
Perfekt
echsiplastikéiert ginn
dubassplastikéiert ginn
hien/si,hatt/etassplastikéiert ginn
mirsiplastikéiert ginn
dirsiddplastikéiert ginn
sisiplastikéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarplastikéiert ginn
duwaarsplastikéiert ginn
hien/si,hatt/etwarplastikéiert ginn
mirwareplastikéiert ginn
dirwaartplastikéiert ginn
siwareplastikéiert ginn
Futur I
echwäert plastikéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert plastikéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif plastikéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif plastikéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier plastikéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles