Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
zoupléischteren zupflastern (D)améliorer, boucher comme on peut (F)
Stammformen zoupléischterenpléischtert zouzougepléischtert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (zou-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echpléischteren zou
dupléischters zou
hien/si,hatt/etpléischtert zou
mirpléischteren zou
dirpléischtert zou
sipléischteren zou
Perfekt
echhunnzougepléischtert
duhueszougepléischtert
hien/si,hatt/ethuetzougepléischtert
mirhunnzougepléischtert
dirhuttzougepléischtert
sihunnzougepléischtert
Plusquamperfekt
echhatzougepléischtert
duhaszougepléischtert
hien/si,hatt/ethatzougepléischtert
mirhatenzougepléischtert
dirhatzougepléischtert
sihatenzougepléischtert
Futur I
echwäert zoupléischteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougepléischtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifzoupléischteren
dugéifszoupléischteren
hien/si,hatt/etgéifzoupléischteren
mirgéifenzoupléischteren
dirgéiftzoupléischteren
sigéifenzoupléischteren
Konjunktiv II Perfekt
echhättzougepléischtert
duhässzougepléischtert
hien/si,hatt/ethättzougepléischtert
mirhättenzougepléischtert
dirhättzougepléischtert
sihättenzougepléischtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularpléischter zou!
Pluralpléischtert zou!
zougepléischtert
zoupléischteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnzougepléischtert
dugësszougepléischtert
hie/si,hatt/etgëttzougepléischtert
mirginnzougepléischtert
dirgittzougepléischtert
siginnzougepléischtert
Perfekt
echsinnzougepléischtert ginn
dubasszougepléischtert ginn
hien/si,hatt/etasszougepléischtert ginn
mirsinnzougepléischtert ginn
dirsiddzougepléischtert ginn
sisinnzougepléischtert ginn
Plusquamperfekt
echwarzougepléischtert ginn
duwaarszougepléischtert ginn
hien/si,hatt/etwarzougepléischtert ginn
mirwarenzougepléischtert ginn
dirwaartzougepléischtert ginn
siwarenzougepléischtert ginn
Futur I
echwäert zougepléischtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougepléischtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif zougepléischtert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif zougepléischtert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier zougepléischtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
pléischterenverpléischteren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles