Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
populariséieren popularisieren (D) – populariser (F)
Stammformen populariséierenpopulariséiertpopulariséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echpopulariséieren
dupopulariséiers
hien/si,hatt/etpopulariséiert
mirpopulariséieren
dirpopulariséiert
sipopulariséieren
Perfekt
echhupopulariséiert
duhuespopulariséiert
hien/si,hatt/ethuetpopulariséiert
mirhupopulariséiert
dirhuttpopulariséiert
sihupopulariséiert
Plusquamperfekt
echhatpopulariséiert
duhaspopulariséiert
hien/si,hatt/ethatpopulariséiert
mirhatepopulariséiert
dirhatpopulariséiert
sihatepopulariséiert
Futur I
echwäert populariséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert populariséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifpopulariséieren
dugéifspopulariséieren
hien/si,hatt/etgéifpopulariséieren
mirgéifepopulariséieren
dirgéiftpopulariséieren
sigéifepopulariséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättpopulariséiert
duhässpopulariséiert
hien/si,hatt/ethättpopulariséiert
mirhättepopulariséiert
dirhättpopulariséiert
sihättepopulariséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularpopulariséier!
Pluralpopulariséiert!
populariséiert
populariséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgipopulariséiert
dugësspopulariséiert
hie/si,hatt/etgëttpopulariséiert
mirgipopulariséiert
dirgittpopulariséiert
sigipopulariséiert
Perfekt
echsipopulariséiert ginn
dubasspopulariséiert ginn
hien/si,hatt/etasspopulariséiert ginn
mirsipopulariséiert ginn
dirsiddpopulariséiert ginn
sisipopulariséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarpopulariséiert ginn
duwaarspopulariséiert ginn
hien/si,hatt/etwarpopulariséiert ginn
mirwarepopulariséiert ginn
dirwaartpopulariséiert ginn
siwarepopulariséiert ginn
Futur I
echwäert populariséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert populariséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif populariséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif populariséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier populariséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles