Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
ofraséieren abrasieren (D) – raser (F)
Stammformen ofraséierenraséiert ofofraséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (of-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echraséieren of
duraséiers of
hien/si,hatt/etraséiert of
mirraséieren of
dirraséiert of
siraséieren of
Perfekt
echhunnofraséiert
duhuesofraséiert
hien/si,hatt/ethuetofraséiert
mirhunnofraséiert
dirhuttofraséiert
sihunnofraséiert
Plusquamperfekt
echhatofraséiert
duhasofraséiert
hien/si,hatt/ethatofraséiert
mirhatenofraséiert
dirhatofraséiert
sihatenofraséiert
Futur I
echwäert ofraséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofraséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifofraséieren
dugéifsofraséieren
hien/si,hatt/etgéifofraséieren
mirgéifenofraséieren
dirgéiftofraséieren
sigéifenofraséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättofraséiert
duhässofraséiert
hien/si,hatt/ethättofraséiert
mirhättenofraséiert
dirhättofraséiert
sihättenofraséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularraséier of!
Pluralraséiert of!
ofraséiert
ofraséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnofraséiert
dugëssofraséiert
hie/si,hatt/etgëttofraséiert
mirginnofraséiert
dirgittofraséiert
siginnofraséiert
Perfekt
echsinnofraséiert ginn
dubassofraséiert ginn
hien/si,hatt/etassofraséiert ginn
mirsinnofraséiert ginn
dirsiddofraséiert ginn
sisinnofraséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarofraséiert ginn
duwaarsofraséiert ginn
hien/si,hatt/etwarofraséiert ginn
mirwarenofraséiert ginn
dirwaartofraséiert ginn
siwarenofraséiert ginn
Futur I
echwäert ofraséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofraséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif ofraséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif ofraséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier ofraséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
ewechraséierenraséieren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles