Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
eriwwerréckel-en herüberrücken (D)
Stammformen eriwwerréckel-enréckel-t eriwwereriwwerge-réckel-t
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echréckel-en eriwwer
duréckel-s eriwwer
hien/si,hatt/etréckel-t eriwwer
mirréckel-en eriwwer
dirréckel-t eriwwer
siréckel-en eriwwer
Perfekt
echhunneriwwerge-réckel-t
duhueseriwwerge-réckel-t
hien/si,hatt/ethueteriwwerge-réckel-t
mirhunneriwwerge-réckel-t
dirhutteriwwerge-réckel-t
sihunneriwwerge-réckel-t
Plusquamperfekt
echhateriwwerge-réckel-t
duhaseriwwerge-réckel-t
hien/si,hatt/ethateriwwerge-réckel-t
mirhateneriwwerge-réckel-t
dirhateriwwerge-réckel-t
sihateneriwwerge-réckel-t
Futur I
echwäert eriwwerréckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwerge-réckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéiferiwwerréckel-en
dugéifseriwwerréckel-en
hien/si,hatt/etgéiferiwwerréckel-en
mirgéifeneriwwerréckel-en
dirgéifteriwwerréckel-en
sigéifeneriwwerréckel-en
Konjunktiv II Perfekt
echhätteriwwerge-réckel-t
duhässeriwwerge-réckel-t
hien/si,hatt/ethätteriwwerge-réckel-t
mirhätteneriwwerge-réckel-t
dirhätteriwwerge-réckel-t
sihätteneriwwerge-réckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularréckel eriwwer!
Pluralréckel-t eriwwer!
eriwwerge-réckel-t
eriwwerréckel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginneriwwerge-réckel-t
dugësseriwwerge-réckel-t
hie/si,hatt/etgëtteriwwerge-réckel-t
mirginneriwwerge-réckel-t
dirgitteriwwerge-réckel-t
siginneriwwerge-réckel-t
Perfekt
echsinneriwwerge-réckel-t ginn
dubasseriwwerge-réckel-t ginn
hien/si,hatt/etasseriwwerge-réckel-t ginn
mirsinneriwwerge-réckel-t ginn
dirsidderiwwerge-réckel-t ginn
sisinneriwwerge-réckel-t ginn
Plusquamperfekt
echwareriwwerge-réckel-t ginn
duwaarseriwwerge-réckel-t ginn
hien/si,hatt/etwareriwwerge-réckel-t ginn
mirwareneriwwerge-réckel-t ginn
dirwaarteriwwerge-réckel-t ginn
siwareneriwwerge-réckel-t ginn
Futur I
echwäert eriwwerge-réckel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwerge-réckel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif eriwwerge-réckel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif eriwwerge-réckel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier eriwwerge-réckel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
erausréckel-enewechréckel-ennoréckel-enofréckel-enréckel-enverréckel-en
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles