Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
noréckelen nachrücken (D) – avancer, remplacer (F)
Stammformen noréckelenréckelt nonogeréckelt
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (no-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echréckelen no
duréckels no
hien/si,hatt/etréckelt no
mirréckelen no
dirréckelt no
siréckelen no
Perfekt
echhunnnogeréckelt
duhuesnogeréckelt
hien/si,hatt/ethuetnogeréckelt
mirhunnnogeréckelt
dirhuttnogeréckelt
sihunnnogeréckelt
Plusquamperfekt
echhatnogeréckelt
duhasnogeréckelt
hien/si,hatt/ethatnogeréckelt
mirhatennogeréckelt
dirhatnogeréckelt
sihatennogeréckelt
Futur I
echwäert noréckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeréckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifnoréckelen
dugéifsnoréckelen
hien/si,hatt/etgéifnoréckelen
mirgéifennoréckelen
dirgéiftnoréckelen
sigéifennoréckelen
Konjunktiv II Perfekt
echhättnogeréckelt
duhässnogeréckelt
hien/si,hatt/ethättnogeréckelt
mirhättennogeréckelt
dirhättnogeréckelt
sihättennogeréckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularréckel no!
Pluralréckelt no!
nogeréckelt
noréckelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnnogeréckelt
dugëssnogeréckelt
hie/si,hatt/etgëttnogeréckelt
mirginnnogeréckelt
dirgittnogeréckelt
siginnnogeréckelt
Perfekt
echsinnnogeréckelt ginn
dubassnogeréckelt ginn
hien/si,hatt/etassnogeréckelt ginn
mirsinnnogeréckelt ginn
dirsiddnogeréckelt ginn
sisinnnogeréckelt ginn
Plusquamperfekt
echwarnogeréckelt ginn
duwaarsnogeréckelt ginn
hien/si,hatt/etwarnogeréckelt ginn
mirwarennogeréckelt ginn
dirwaartnogeréckelt ginn
siwarennogeréckelt ginn
Futur I
echwäert nogeréckelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeréckelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif nogeréckelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif nogeréckelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier nogeréckelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
erausréckeleneriwwerréckelenewechréckelenofréckelenréckelenverréckelen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles